Најбрзиот нокаут во историјата на женскиот бокс

Сениса Естрада синоќа влезе во историјата на спортот со најбрзиот нокаут досега во женскиот бокс.

Оваа 28-годишна Американка ја совлада Миранда Адкинс за само седум секунди.

Веднаш откако се огласи ѕвончето за старт, Естрада ја нападна противничката и упати еден, два, три удари, а потоа ја испрати нејзината противкандидатка на земја со уште четири директи во главата, пред таа да сфати што ја снајде и да изгуби свест.

URL

Естрада е привремен шампион според ВБА-верзијата во категоријата „мува“ и ВБЦ (сребрена) верзија во јуниорска „мува“ и ова беше нејзината 19-та победа од ист број натпревари.

Адкинс го доживеа својот прв пораз во шестата борба во кариерата.

Обожавателите на овој спорт беа импресионирани од рекордот, но и загрижени за Адкинс, при што некои коментираа дека овој меч не требало воопшто да се одржи бидејќи естрада, позната по прекарот „Суперлоша“ е далеку посупериорна боксерка од Адкинс.

URL
URL
URL
URL
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Пожарот кај Кочани локализиран и ставен под контрола

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Read more

Останати спортови

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Read more

Симон Бајлс: Не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

Read more

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more
 

Спорт

Кејн не се појави на подготовки со Тотенхем, сака да го продадат

Читај повеќе

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Читај повеќе

Sky Sports: Договорен најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ не се откажува: Сака да игра за Србија на Олимпијадата во 2024

Читај повеќе

Симон Бајлс: Не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе