Најчести грешки поради кои се уништуваат фармерките

Не треба да се нагласува колку на многумина им е важно фармерките да траат што подолго, бидејќи совршени не е лесно да се најдат.

Ставате сешто во џебовите

Џебовите се наменети за ситници, како што се марамчиња или пари. Но, многу луѓе ги заменуваат со чанти и ставаат секакви работи во нив - мобилни телефони, клучеви, кармин, цигари, запалки...

На овој начин, освен што ќе ја изгубат формата, џебовите на некои места толку ќе се истрошат што ќе се појават дупки кои ќе стануваат сѐ поголеми и поголеми.

Пречесто ги перете

Колку повеќе ги перете фармерките, толку повеќе тие избледуваат и материјалот станува потенок и затоа е склон кон кинење, особено на деловите кои се под одреден напор - на пример на колената или задникот.

Најдобро е да ги перете на секои две до три недели, се разбира доколку не се видно валкани. Што се однесува до мирисот, освежете ги така што ќе ги ставите во замрзнувач неколку часа.

Ги перете на превисока температура

Многу луѓе ги вријат, што не е добро за нивната долговечност. Високата температура ја уништува структурата на влакната, па фармерките стануваат посклони на пукање и ја менуваат својата форма.

Доколку сакате долго време да изгледаат како нови, измијте ги на пониска температура, а циклусот на центрифугирање нека биде побавен. Користете детергент за обоени ткаенини. Идеално би било да ги испирете на рака.

Ги сушите во машина за сушење

Воздржете се од ставање фармерки во машина за сушење или на директна сончева светлина во потоплите денови. Високата температура ќе ги уништи и структурата на материјалот и бојата. Наместо тоа, исушете ги полека на собна температура. Исто така, штипките ставете ги на ременот, никогаш на ногавиците.

Агресивно триење на дамки

Ова е голема грешка, бидејќи на местата каде триете, покрај дамката, ќе исчезне и бојата. Наместо тоа, отстранете ги дамките нежно - со посебен производ или домашна смеса. На пример, посипете бебешка пудра на мрсните места и оставете ја неколку часа за да ја впие маснотијата.

Или, нежно тапкајте ја дамката со мешавина од сол и вода. Детергентот за садови помага и при маснотии и други дамки. Ставете малку од него директно на дамката, нежно втријте го во ткаенината, оставете го десетина минути и измијте.

Чување на закачалка

Доколку сакате да ја задржат формата, по миењето и сушењето, превиткајте ги и ставете ги во плакарот. Избегнувајте да ги ставате на закачалка бидејќи сопствената тежина во комбинација со гравитацијата ќе ги истегне, односно ќе им ја промени формата.

Тагови
реклама

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Живот

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Read more

Пари, нов стан, запросување - три хороскопски знаци со најмногу среќа во октомври

Read more

Маките кои денешните тинејџери тешко можат да ги сфатат

Read more

Интроверт или екстроверт – начинот на кој се изразувате ве разоткрива

Read more
 

Магазин

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пржено бело месо со компири

Читај повеќе