Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Ако заборавите или едноставно прескокнете некои од клучните чекори при проверка на користен автомобил, тоа може скапо да ве чини.

 

Автомобилот е често, после стан или куќа, второто најскапо нешто што некогаш ќе го купиме.

Но, за разлика од недвижностите, автомобилите се еден вид лоша инвестиција - нивната вредност драстично опаѓа со текот на времето и често се скапи за одржување.

Ако заборавите или едноставно прескокнете некои од клучните чекори при проверка на користен автомобил, тоа може скапо да ве чини.

Избегнувајте ги следниве грешки кога купувате половен автомобил:

1. Го прескокнувате тест возењето

Повеќето проблеми со менувачот и суспензијата може да се откријат само за време на тест возење.

Исто така, ви овозможува да тестирате какво е чувството да се биде зад воланот и да видите дали има некакви необични тропања, чудни звуци или тешко менување на брзини.

2. Импулсивно носење одлуки

Пред да ги потрошите вашите тешко заработени пари за купување на одреден тип на автомобил, размислете добро за вашите вистински потреби.

Долгорочно, помоќните мотори значително ги зголемуваат трошоците за гориво, теренците имаат поскапи гуми, луксузните автомобили се поскапи за одржување...

Обидете се да го намалите вашиот избор: одредете буџет, изберете го типот на гориво, споредете модели од различни производители.

3. Непознавање на историјата на возилото

Многу купувачи на половни автомобили сè уште стануваат плен на измами како што се враќање на километражата или лошо поправена штета само затоа што не ја проверуваат историјата на автомобилот пред да го купат.

Денес, буквално секој може да нарача онлајн проверка на историјата на автомобилот и да дознае низ што поминал автомобилот од денот кога е произведен - сè што треба да знаете е бројот на шасијата (VIN).

4. Купувате без консултација со механичар

Освен ако не знаете сами да го прегледате автомобилот и ги имате сите потребни алатки, треба да го однесете возилото кај експерт за проверка.

Механичарот ќе ги испита суспензијата, моторот и ќе ги вклучи дијагностичките алатки.

Заклучок: Без разлика на цената на автомобилот, погрешните одлуки при купување на половен автомобил подоцна може скапо да ве чинат.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Авто новости

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Read more

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Read more

Ова е најскапиот автомобил на светот

Read more

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Read more
 

Автомобили

  • filter

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Читај повеќе

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Читај повеќе

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе

Ова е најскапиот автомобил на светот

Читај повеќе

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Читај повеќе
  • filter

Rolls-Royce го претстави Phantom Series II

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ѕирнете во „тајниот“ магацин за автомобили на Volkswagen кој е затворен за јавноста

Читај повеќе

Рекордно високи цени на половните автомобили: Дизел Golf поскапе за 30%

Читај повеќе