Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Сакате да имате што повеќе растенија во вашиот дом, но како и да ги одржувате, на крајот тие „умираат“. Во продолжение ви пренесуваме неколку грешки кои повеќето луѓе ги прават кога се грижат за домашните растенија.

Многу луѓе сакаат растенија во затворен простор, но влегуваат неподготвени во обврската да се грижат за нив? Меган Кавано, експерт за нега на домашни растенија, ги откри четирите најчести грешки што луѓето ги прават во одгледувањето собни растенија.

Не им го овозможувате на растенијата соодветното количество на сончева светлина

„Сончевата светлина (или недостатокот од неа) беше дефинитивно причината зошто имав историја на убивање растенија. Се обидов да ги ставам во просторијата каде што мислев дека изгледаат најдобро како декор, но тоа не беше секогаш најздравото место за растење“, сподели Кавано.

Таа додава дека дури и кога се обидела да обрне внимание на потребите од светлина на нејзиното растение, не била сигурна дали природната светлина во нејзиниот дом е директна сончева светлина или индиректна сончева светлина.

Премногу или премалку ги наводнувате вашите растенија

Да им ставите вода или не? Тоа е големо прашање кога станува збор за грижата за растенијата, и едно со кое Меган мака мачеше.

„Знаев дека на сукулентите не им треба многу вода, но откако прочитав неколку написи, сфатив дека еднаш неделно е веројатно премногу. Сега се обидувам да наводнувам еднаш на неколку недели, или - пореално - кога само ќе помислам поминало некое време“, рече таа.

Па, како да знаете дали премногу ги наводнувате растенијата? Научете да ја „читате“ земјата, односно супстратот во кој е засадено растението.

Не знаете дали растението е за внатре или за надвор

Обидот да се избере собно растение е тешка работа. Се разбира, се грижите за тоа како изгледа, но исто така треба да знаете дали е воопшто собно растение или не. Истражувањата открија дека многу луѓе не можат да направат разлика помеѓу внатрешните и надворешните растенија. Ако сте еден од нив, не плашете се – затоа што не само што има растенија кои можат да растат и внатре и на отворено, туку и многу домашни растенија може да се преселат надвор во летните месеци или обратно.

Не ги кастрите вашите растенија

Кастрењето на растенијата може да звучи страшно, но тоа е само термин за отсекување на мртвите лисја или пупки за да се поттикне нов раст. И не ви требаат ни фенси ножици за кастрење – доволни ви се стерилизирани кујнски ножици.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Android 14 доаѓа утре, што да очекуваме?

Read more

Живот

Грижата за домот го продолжува животот

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Што се случува во мозокот на тинејџерите кога родителите ги критикуваат?

Read more

Вечна дилема: Неколку разлики меѓу јогурт и кефир

Read more
 

Магазин

Пита од тиква - омилен американски десерт идеален за есенските денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите ѝ се смеат на Парис Хилтон за одењето по модната писта

Читај повеќе

7 намирници штетни за срцето и една здрава

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот бургер сос по рецепт на Џејми Оливер

Читај повеќе

Грижата за домот го продолжува животот

Читај повеќе

Суперхрана што помага против висок холестерол

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто авиони и дронови не може да летаат над Дизниленд?

Читај повеќе

Храбро, разиграно, во боја: dm ја бои оваа есен во шарени бои

Читај повеќе

Кои витамини и минерали им требаат на жените по 40-тата година?

Читај повеќе