Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

А.С.
/ 17.11.2021 / 12:21

Кога дури и научниците и истражувачите не можат да дадат точен одговор за тоа колку и како треба да вежбаме за да останеме здрави и во форма, се чини станува сѐ потешко да се мотивираме за да се раздвижиме или да го зголемиме темпото на физичка активност.

Иако во некои области има контрадикторност, за овие три работи нема сомнение дека станува збор за митови што ве спречуваат да го извлечете најдоброто од физичката активност за вашето здравје и форма.

МИТ: Вежбањето не помага во борба против негативните последици од стареењето

ВИСТИНА: Редовното вежбање има поволно дејство на мозокот и на телото што несомнено помага во балансирање на негативните последици од стареењето. Истражувањата покажале дека постарите лица кои се физички активни имаат помалку знаци на потенцијално срцево заболување што се одредуваат со клучни маркери на оштетување во крвта.

Умерената физичка активност никогаш не е на одмет за одржување на здрава форма и флексибилност, на секоја возраст.

МИТ: Забавениот метаболизам е главната причина за дебелеење со текот на годините

ВИСТИНА: Кога станува збор за капацитетот за горење калории, нашиот метаболизам речиси не се „поместува“ по 30-тата година, но тоа значи дека тоа не е вистинскиот виновник за зголемувањето на теината ссо секоја наредна деценија.

Здебелувањето со годините повеќе се должи на навиките за физичка активност, што значи дека ако сакате убаво обликувано тело, ќе треба да се испотите.

МИТ: За да останете во форма доволно е да вежбате еднаш до два пати неделно

ВИСТИНА: Еднаш до два пати неделно нема да биде доволно ако сакате здраво, флексибилно и обликувано тело.

За да добиете вистински резултати треба да вежбате три до пет пати неделно. Не мора сите тренинзи да бидат со ист интензитет, но направете нешто, макар и непрекината прошетка со исто темпо, во времетраење од 30 минути.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Фит

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Read more

Фитнес лентите стануваат сѐ попопуларни - колку се ефикасни?

Read more

Пет едноставни вежби за намалување на болките во грбот

Read more

Како да го „измамите“ чувството на глад?

Read more
 

Магазин

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Читај повеќе

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Читај повеќе