Најчести причини за болка и непријатност при сексуален однос

Појавата на болка, непријатност, пецкање или неудобност за време на сексуалниот однос не е ретка, но во поголемиот број случаи не мора да биде причина за загриженост.

Жените најчесто имаат ваков проблем, но болниот сексуален однос е проблем со кој се соочуваат и 5% од мажите. Најчесто тоа се минливи симптоми предизвикани од некоја моментална состојба, но ако болката или непријатноста се повторува и трае подолго, веднаш консултирајте се со вашиот гинеколог.

 

Недоволната природна влажност на вагината може да биде причина за болен или непријхатен сексуален однос. Намалената влажност на вагината обично е непријатност со која се соочуваат жените во менопауза, но и помлади жени може да се соочат со ваков проблем. Не се двоумете да користите лубрикант при сексуален однос ако чувтвувате сувост. На тој начин ќе ви биде попријатно и повеќе ќе уживате.

Вагинизам е состојба при која ѕидовите на вагината се стегнуваат, со што се оневозможува пенетрација. Причините може да бидат физички и психички. Ако почесто се соочувате со ваков проблем, задолжително посетете го вашиот гинеколог.

Прегруб секс може да биде причина за болка и непријатност. Кожата околу вагината и аналниот отвор е многу чувствителна. Ако сметате дека вашиот партнер прегрубо пенетрира, кажете му го тоа, дури и ако сте љубител на погруба игра.

Може да се појави и алергиска реакција на половите органи од некој козметички препарат што го користите вие или вашиот партнер, како и алергија на емулзијата со која е премачкан кондомот. Ако одеднаш почувтвувате пецкање, болка или грчење, веднаш побарајте помош од лекар.

Бактериска инфекција или ендометриоза. Бактериската инфекција на вагината може да предивика болка или непријатност за време на сексуалниот однос, а ендометриозата има слични симптоми, но трае подолго. Ако за време на сексот почувствувате силни болки слични како менструални, веднаш закажете преглед кај гинеколог.

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Read more

Љубов и секс

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more
Кога најмногу уживаме во сексот?

Кога најмногу уживаме во сексот?

Read more

Дали се плашите да излезете од врска во која не сте среќни?

Read more

Љубовен хороскоп од 4 до 10 декември

Read more
 

Магазин

Кривата кула во Болоња треба да се реновира бидејќи може да се урне

Читај повеќе

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Водителка покажа среден прст во живо

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Читај повеќе

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Читај повеќе

Во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите манипулатори?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Читај повеќе
15 идеи како сами да направите новогодишни украси

15 идеи како сами да направите новогодишни украси

Читај повеќе

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Читај повеќе