Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Одењето на годишен одмор може брзо да се претвори од безгрижно патување во кошамар, понекогаш и поради малите нешта поврзани со автомобилот.

За да ви помогнат да си го олесните летното возење, експертите ги издвојуваат најчестите грешки што ги прават возачите кога одат на летен одмор со автомобил.

1. Ставање погрешно гориво во возилото.

2. Возењето на резерва може да биде проблем, поради што често се случува возилото да остане без гориво, бидејќи во текот на летните месеци може да се случи компјутерот погрешно да ја пресмета преостанатата количина на гориво во возилото.

3. Пливање со клучеви, губење клучеви во вода или заклучување на клучевите во возилото.

4. Прегревање на квачилото во долги колони на нагорнина, кочење на квачилото...

5. Може да се случи возачот да не знае каква помош има на располагање и да не ги знае броевите на службите за помош на пат во земјата каде се наоѓаат.

6. Лоша подготовка на приколката што е често преоптоварена, за стари, лоши гуми кои лесно пукаат. Проблеми со осовината или лежиштата на приколката, неисправни светла на приколката, слабо обезбеден товар на покривот на возилото...

7. Употребата на климатизација во возилото во текот на летните денови е неизбежно, но се препорачува умерено користење поради преоптоварување и дефекти на алтернаторот поради континуирано работење на вентилаторот.

8. Една работа што многумина ја забораваат е да понесат церада за возилото кога одат на годишен одмор. Откако ќе пристигнете на дестинацијата и нема да го користите возилото подолго време, препорачливо е да го паркирате во сенка и да го покриете со церада за да избегнете дефекти на електрониката и батериите на возилото кои не се отпорни на покачени температури и подолги периоди на неактивност за време на годишните одмори.

реклама

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Астероидот што ги сотре диносаурусите бил видлив една година пред да ја удри Земјата

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Авто новости

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Read more

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more
 

Автомобили

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Читај повеќе

Совети за возачи: Кога е време за нов акумулатор?

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го претстави моделот Defender Trophy Edition

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот „ѕвер“ BMW X7

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Читај повеќе