Најчестите грешки што ги правиме при полнење на телефонот со кои му го скратуваме животниот век

Може да се каже дека употребата на мобилни телефони стана неопходност за секој човек денес.

Сепак, многумина од нас прават грешки секој ден кога треба да го наполниме мобилниот телефон, што всушност му го скратува животот.

Ова се некои од најчестите грешки:

Го оставате полначот во вклучен во штекер

Оставањето на полначот вклучен не само што ја зголемува вашата сметка за струја, туку и ве става во ризик. Полначот ослободува топлина, а акумулацијата на топлина може да предизвика пожар.

Ја оставате батеријата целосно да се испразни и потоа ја полните до 100%

Батериите на телефонот се литиумски и работат во циклуси на полнење. Значи, ако дозволите батеријата целосно да се испразни, тоа значи дека полека го уништувате мобилниот телефон, односно му го скратувате животниот век.

Исто така, никогаш не треба да го полните до 100 проценти. Можеби звучи чудно, но телефонот може да се расипе поради прекумерно полнење. Повеќето луѓе го оставаат телефонот да се полни преку ноќ. Исто така, ја зголемува сметката за струја, го прекинува циклусот на полнење на батеријата и го прегрева уредот,

Го користите телефонот додека се полни

Користењето на телефонот додека чека да се полни, става „преголем притисок“ на батеријата. Значи, ако треба да одговорите на повик, не заборавајте да го исклучите од кабел пред да одговорите.

Не ја вадите маската за телефонот додека го полните

Ако не ја извадите маската за телефонот додека се полни, топлината се задржува, што предизвикува загревање на батеријата и други делови на уредот.

Користите неоригинални полначи

Секогаш користете го полначот што доаѓа со вашиот мобилен телефон. Секој полнач има различен капацитет за полнење, па затоа е важно да го користите оној што најмногу одговара на вашиот уред. Ако ви се случи да го изгубите оригиналниот полнач, одете во овластена продавница и купете го истиот. Поевтините варијанти, односно полначите кои не се оригинални, можеби изгледаат како добро решение, но значително ќе ја оштетат батеријата.

реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Мобилни

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Read more

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Read more

Xiaomi ги претстави 12Т и 12Т Pro

Read more

Откриени нови детали за серијата Galaxy S23 на Samsung

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Снупи ќе патува до Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Читај повеќе
  • play_arrow

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Читај повеќе

Закерберг, фала ти многу: Рекламите доаѓаат и на профилите на Instagram

Читај повеќе
  • filter

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Читај повеќе

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Читај повеќе

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Читај повеќе
  • filter

Секојдневните задачи стануваат едноставни со новите Xiaomi AIoT производи

Читај повеќе