Најчестите правописни грешки што ги прават новинарите

Веројатно многупати досега ви се има случено додека читате текстови на интернет, најчесто објавени во познати медиуми, па дури и на телевизија, да забележите очигледни правописни грешки. Дали знаете кои се најчестите?

На сите ни е јасно дека никој не е совршен, сите правиме грешки при говорење или пишување, но овде темата ни се најчестите правописни грешки кои ги прават новинарите.

Една од најчестите што ќе ги забележите е преВземе, наместо преземе исто како што не е Взаемно туку заемно. Ретко е познато дека правилно се пишува обЅир, а не обЗир.

Не може да „имаш во предвид“, туку може само да имаш предвид.

Грешки кои постојано се прават во пишувањето исто така се и:

  • Се наместо сѐ
  • Не наместо нас нѐ виде
  • Сеуште наместо сѐ уште
  • И наместо нејзе ѝ реков.

Потоа, кога сме кај грешките, не е допринос туку придонес, никако не си интелегентен туку интелигентен, не е било кој туку кој било (каков било, каде било). И не е сВатив туку е сфатив.

Често во различни јазични ситуации се случува да забележиме погрешна употреба на предлогот „по“ и наместо него се употребува прилогот за време „после“. Така, точниот пример е „По Втората светска војна“, а не „После Втората светска војна“.

Сепак, на интернет  освен што ќе забележите многу правописни грешки во објавените текстови на македонски јазик, за среќа има и квалитетни кои се доста корисни и за читателите, а секако можат да послужат и како алатка за новинарите и сите оние кои сакаат да се изразуваат на правилен начин на пишување.

Еден таков профил што особено се истакнува и е вистинско јазично освежување на Instagram е профилот на Храмина.мк.

Во продолжение, погледнете на што треба да внимавате:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @hramina.mk

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @hramina.mk

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @hramina.mk

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @hramina.mk

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @hramina.mk

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @hramina.mk

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Чек дис аут

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Read more

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Read more

Австралиец го собори светскиот рекорд - сурфаше повеќе од 30 часа

Read more

Дали е добро да слушате музика додека работите?

Read more
 

Магазин

Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Читај повеќе
  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе