Најчестите заблуди за сексот во брак

Сексот е феномен што најчесто се поврзува со многу заблуди па многумина наместо да уживаат во него, се оптоваруваат со глупости. Дознајте кои се најголемите заблуди за сексот во брак.

Науката често се занимава со истражување на сексуалниот живот на луѓето. Експертите велат дека, иако сексот е многу важен елемент во бракот, и браковите без секс може да опстојат, но под посебни услови.

Според истражувањето на Pew од 2015 година, 61% од Американците сметаат дека задоволувачките сексуални односи се многу важни за успешен брак.

Од резултатите на неодамнешно истражување во Велика Британија, речиси половина од брачните двојки водат љубов еднаш неделно, а 10 проценти имаат секс само два пати месечно.

Одвоивме четири заблуди за сексот во брак:

Заблуда: На првата брачна ноќ сите имаат неверојатен секс

По свадбата и прославата, повеќето се уморни и поднапиени, исцрпени од водењето сметка нивните најблиски убаво да си поминат. Така што, кога сè ќе заврши, сексот на некои не им паѓа на памет, но не мора да значи дека тоа е случај кај сите.

Заблуда: Кога сте во брак, сексуалната желба умира

Постојат многу начини за да разбуди страста во бракот, а една од најдобрите стратегии е пробувањето нови активности. Сексолозите препорачуваат да се одржува интимноста и блискоста меѓу партнерите, без разлика колку често имаат секс.

Пламенот може да го одржувате со тоа што најмалку еднаш дневно ќе се бакнете и прегрнете со саканата личност, а секако може да правите и други работи кои ќе ја зголемат интимноста, како спиење голи, заедничко капење, секси пораки, романтична вечера, секси масажа и слично.

Заблуда: Како што стареете и се здебелувате, помалку сте му привлечни

Во текот на сексот партнерот не ве замислува со 10 килограми помалку, ниту ги забележува вашите маани, туку ужива во моментот со вас. Тргнете ја настрана несигурноста и обрнете внимание на тоа што ве возбудува во кревет.

Мажите се визуелни типови, но поважна им е женската самодоверба. Ако вам ви недостига самодоверба тогаш почнете да работите на себе.

Заблуда: Немате време за секс

Бракот не е само пишување домашни задачи со децата и вршење на домашни активности. Многу е важно да најдете време за партнерот и интимните моменти со него. Утринскиот секс ќе ве освежи и одмори, одличен начин е да го почнете денот на позитивен начин.

Навечер не губете време пред телевизор, ниту пак чувајте го во спалната соба. Истражување на италијанските научници покажа дека паровите кои гледаат телевизија во кревет двапати поретко имаат секс.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Жена од Мали роди девет бебиња – пет девојчиња и четири момчиња

Read more

Љубов и секс

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Read more

Пет знаци кои откриваат дека партнерот повеќе не ве сака

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Зошто размислуваме за бившите?

Read more
 

Магазин

Кои се најбогатите земји на светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајки и деца, фејл компилација

Читај повеќе

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Читај повеќе

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Читај повеќе

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Читај повеќе

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Читај повеќе