Најчитани книги и автори во Македонија за 2020

Билјана Стефановска-Богоеска
/ 11.01.2021 / 16:18

Издавачките книги во Македонија ги објавија топ листите на најчитани книги и автори во текот на 2020 година. Ако сакате добар читателски предизвик, дознајте што најмногу се читаше во изминатата година.

Претходно објавивме за најпродаваните книги на порталот Купи.Книга.мк и Книжевниот центар Антолог.

Сега, листата ќе ја започнеме со десетте најпродавани книги во Или-Или во 2020 година:

1. Мојот маж - Румена Бужаровска

2. Лето во кое те нема - Петар Андоновски

3. Не одам никаде - Румена Бужаровска

4. Страв од варвари - Петар Андоновски

5. Шрапнел - Игор Анѓелков

6. Се мислам да ставам крај - Ијан Рид

7. На враќање - Фросина Пармаковска

8. А' бт - Оливера Ќорвезироска

9. Скопје: изгубените чевли на градот - Иван Шопов

10. Сите наши тела - Георги Господинов

Од Или-Или, исто така, објавија кои се најпродавани автори (со повеќе објавени книги) во Или-Или во 2020:

- Румена Бужаровска

- Петар Андоновски

- Лидија Димковска

- Георги Господинов

- Оливера Ќорвезироска

- Фросина Пармаковска

- Давор Стојановски

- Бернхард Шлинк

- Игор Анѓелков

- Џон Фаулс

- Рави Хаж

Од книгоиздавателство Бата прес ова се десетте најпродавани книги за 2020 година:

1. Еден ден во декември - Џози Силвер

2. Човекот од костени - Сорен Свејструп

3. Куќата со жолта фасада - Билјана Мартиновска

4. Стапица - Лилја Сигурдардотир

5. Бруклин - Колм Тојбин

6. Единственото сеќавање на Флора Бенкс - Емили Бар

7. Ереб - Урсула Познански

8. Ангелите од Москополе - Катја Максим

9. Го видовте ли моето шарено глувче? - Феридун Орал

10. Волшебницата од долниот кат - Марчин Шчигелски

Издавачкиот центар Три објави листа од топ 10 најчитани романи за 2020, како најдобри предлози од изминатата година. 

1. Твојот втор живот започнува кога ќе сфатиш дека имаш само еден – Рафаела Жордано

2. Вилино – Винка Саздова

3. Жената со црвениот бележник – Антоан Лорен

4. 10 минути и 38 секунди во овој чуден свет – Елиф Шафак

5. Последниот чај – Винка Саздова

6. Четириесет правила на љубовта – Елиф Шафак

7. Асистола – Марија Јаневска

8. Убиството на командантот – Харуки Мураками

9. 13 – Стив Кавана

10. Пиреј – Петре М. Андреевски

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Книги

Од кој книжевен жанр писателите најмногу заработуваат?

Read more

Читањето книги буди емпатија и помага да ги пребродите тешките моменти

Read more

Објавен новиот стрип „Астерикс и грифонот“

Read more

Вистинскиот Хари Потер за 27.500 фунти го продаде првото издание на „Philosopher's Stone“

Read more
 

Магазин

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Читај повеќе

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Читај повеќе