Најцрната црна – боја која прави автомобилот да изгледа дводимензионално

BMW на Автосаемот во Франкфурт (12-22 септември) ќе го изложи моделот X6 обоен во „најцрната нијанса на црно што постои во светот“.

Бојата што го доби името Vantablack беше направена во компанијата Surrey NanoSystems во 2014 година и производителот тврди дека таа апсорбира дури 99,965% од светлината што ја прима, па така предметите обоени со ова нијанса за човечкото око делуваат дводимензионално.

BMW X6 е покриен со слој карбонски наноцевки што се толку ситни што во еден квадратен сантиметар има околу милијарда.

За овој уникатно обоен BMW X6 била употребена варијантата VBX2 на бојата Vantablack, што првенствено била направена за научни и архитектонски цели, а за прва пат беше употребена за автомобил.

VBX2 за разлика од оригиналната Vantablack сепак овозможува да се рефлектира 1% од светлината, па оној кој го гледа автомобилот сепак може да ја погоди неговата форма.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Авто новости

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Read more

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Read more

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Read more

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Read more

Автомобили

  • filter

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Читај повеќе

Гигантот Harley-Davidson се повлекува од најголемиот пазар во светот

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Читај повеќе
  • filter

Peugeot го претстави новиот 508 PSE со 355 КС

Читај повеќе

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Читај повеќе
  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе