Најцрната црна – боја која прави автомобилот да изгледа дводимензионално

BMW на Автосаемот во Франкфурт (12-22 септември) ќе го изложи моделот X6 обоен во „најцрната нијанса на црно што постои во светот“.

Бојата што го доби името Vantablack беше направена во компанијата Surrey NanoSystems во 2014 година и производителот тврди дека таа апсорбира дури 99,965% од светлината што ја прима, па така предметите обоени со ова нијанса за човечкото око делуваат дводимензионално.

BMW X6 е покриен со слој карбонски наноцевки што се толку ситни што во еден квадратен сантиметар има околу милијарда.

За овој уникатно обоен BMW X6 била употребена варијантата VBX2 на бојата Vantablack, што првенствено била направена за научни и архитектонски цели, а за прва пат беше употребена за автомобил.

VBX2 за разлика од оригиналната Vantablack сепак овозможува да се рефлектира 1% од светлината, па оној кој го гледа автомобилот сепак може да ја погоди неговата форма.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Авто новости

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Светска премиера на Opel Mokka-e

Читај повеќе