Најдена е последната тетратка со ракописи на Кафка

После 11. години собрани се изгубените дела на познатиот чешки автор Франц Кафка. Во Израел пристигна последната тетратка од неговото творештво.

Националната библиотека ги открила овие документи после повеќегодишното истражување и правните спорови.

Во 1968 година, Кафка ја оставил својата збирка книги на неговиот пријател, колекционерот Макс Брод, за кој верувал дека ќе ги запали сите откако Кафка ќе почине. Сепак, Брод не го направил тоа.  Наместо тоа, ги оставил во израелската библиотека, но текстовите после неговата смрт во 1968 година исчезнале. После тоа, започнати се истраги во Германија, Швајцарија и пребарувано е во трезорите на банката во Израел, пишува BBC.

 

 

Последната збирка со списи којашто е испратена во Ерусалим, со години била во трезорите на швајцарската банка UBS во Цирих. Содржи белешки во кои Кафка го вежбал хебрејскиот, три верзии на приказната „Подготовка за венчавка на село“ и стотина лични писма, цртежи и весници.

Пронајдените делови на јавноста ќе бидат објавени на интернет, најавиле од библиотеката.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Не треба да се аплицира за домашната платежна картичка, проверете онлајн дали ви следува

Read more

Книги

Предлог за читање: „Виенски гамбит“ – Анде Јанков

Read more

Џ.К. Роулинг најави нова книга за деца

Read more

#СедиДома и читај македонска поезија - Јосип Коцев

Read more
Животот на писателот Џ.Д. Селинџер и еден негов расказ

Животот на писателот Џ.Д. Селинџер и еден негов расказ

Read more

Магазин

СЗО: Возете велосипед, здраво е

Читај повеќе

Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Читај повеќе
  • play_arrow

Каролина Куркова ги споделува домашните рецепти за убавина

Читај повеќе

Светот пред 250 милиони години

Читај повеќе

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Читај повеќе

Лекот ибупрофен се тестира како терапија за COVID-19

Читај повеќе

За што лажат мажите кога станува збор за сексот?

Читај повеќе

Што другите луѓе мислат за вас според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Читај повеќе