Најдена е последната тетратка со ракописи на Кафка

После 11. години собрани се изгубените дела на познатиот чешки автор Франц Кафка. Во Израел пристигна последната тетратка од неговото творештво.

Националната библиотека ги открила овие документи после повеќегодишното истражување и правните спорови.

Во 1968 година, Кафка ја оставил својата збирка книги на неговиот пријател, колекционерот Макс Брод, за кој верувал дека ќе ги запали сите откако Кафка ќе почине. Сепак, Брод не го направил тоа.  Наместо тоа, ги оставил во израелската библиотека, но текстовите после неговата смрт во 1968 година исчезнале. После тоа, започнати се истраги во Германија, Швајцарија и пребарувано е во трезорите на банката во Израел, пишува BBC.

 

 

Последната збирка со списи којашто е испратена во Ерусалим, со години била во трезорите на швајцарската банка UBS во Цирих. Содржи белешки во кои Кафка го вежбал хебрејскиот, три верзии на приказната „Подготовка за венчавка на село“ и стотина лични писма, цртежи и весници.

Пронајдените делови на јавноста ќе бидат објавени на интернет, најавиле од библиотеката.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Толку е убава што луѓето мислат дека е кукла

Read more

Вучиќ: Нема да се воведе полициски час, иако јас сум против тоа

Read more

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Read more

Книги

Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Read more

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Read more

„Читањето е супермоќ“ – онлајн кампања на „Арс Ламина“

Read more

Предлог за читање: „Со затворени очи“ – Џош Малерман

Read more

Магазин

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Читај повеќе

Јасни сигнали кои покажуваат дека е готово со вашиот брак

Читај повеќе

Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Читај повеќе

Фитнес совети за почетници: Како да се подготвите за првиот тренинг?

Читај повеќе

Какво ќе биде ова лето на љубовен план за вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

10 реченици кои не сака да ги слушне ниту една жена без деца

Читај повеќе

Брзо и лесно: Летна салата со наут

Читај повеќе