Најдени остатоците од авионот што се урна кај скопско Катланово

Директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, во вторникот вечерта за медиумите изјави дека остатоците од авионот се најдени на два километра од селото Кожле и оти полиција веќе го обезбедува местото на несреќата.

Полицијата кај селото Блаце, јужно од скопскиот аеродром „Александар Македонски“ го блокира пристапот кон селата Кожле и Ветерско, каде што се најдени останките од авионот од типот „Пајпер’ со германски регистарски ознаки сопственост на авиоклуб од италијанскиот град Тревизо кој според досегашните сознанија летал за Приштина, а во Скопје требало да наполни гориво.

Екипа на Обвинителството е на терен и врши увид но засега одбиваат да дадат поединости за медиумите.

Авионот со шест патници исчезнал од радарите на Контролната кула на скопскиот аеродром попладнево околу 17,40 часот во вторникот во фазата на слетување. Станува зборува за приватен комерцијален лет од Тревизо, а во Скопје требало да дополни гориво и наводно летал за Приштина.

Во авионот наводно биле двајца италијански и четворица косовски државјани. Според некои медиуми, едно тело е најдено изгорено, а патниците се италијански државјани.

Од СВР Велес потврдија дека примиле телефонска пријава од граѓанин дека слушнал експлозија во близина на селото Кожле, по што биле примени дојави за избувнат пламен.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Хроника

22-годишен мигрант најден починат во Куманово

Read more

Кривична пријава против кумановец за семејно насилство

Read more

Дисциплинска за полицаецот кој удри граѓанин при вршење на редовна служба

Read more

Осумнаесетгодишна девојка нападната во Градски парк Скопје

Read more

Вести

  • play_arrow

Трет ден протести пред бугарската Влада

Читај повеќе

Чулев ќе побара помош од војската за справување со мигрантите

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Читај повеќе

Нови 199 случаи, 8 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

22-годишен мигрант најден починат во Куманово

Читај повеќе

Спасовски: Ние сме на потег, обновен режим е голема опасност

Читај повеќе

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Читај повеќе

Во понеделник ќе гласаат 716 лица со COVID-19 и во самоизолација, а во вторник 8.852 болни, немоќни и хронично болни

Читај повеќе

Маск на седмо место на листата на милијардери на Bloomberg

Читај повеќе