Најдени телата на господар и слуга кои настрадале во ерупцијата во Помпеја

Археолозите открија исклучително добро сочувани остатоци од двајца мажи кои загинале во вулканската ерупција на планината Везув, која го уништи древниот римски град Помпеја во 79 година од новата ера, објави вчера италијанското Министерство за култура.

Остатоците се пронајдени во местото Цивита Џулијана, 700 метри северозападно од центарот на Помпеја, во подземната просторија на голема вила каде во тек се археолошки истражувања. Според наодите, едниот од дввајцата мажи бил со повисок социјален статус и најверојатно му бил госпдар на другиот.

Првиот бил на возраст меѓу 30 и 40 години, имал солидна градба и скелет, додека другиот, веројатно на возраст меѓу 18 и 23 години, имал неколку нагмечени пршлени, што укажува на тоа дека тој бил роб кој имал тешка физичка работа. И двајцата носеле волнени туники.

Забите и коските на мажите се добро зачувани, а експертите ги преземаат сите мерки за правилно извлекување на останките.

Remote video URL

„Овие две жртви веројатно се обидувале да побараат засолниште околу 9 часот утрото кога ги однел пирокластичниот бран“, рече Масимо Осана, директор на археолошкиот локалитет, кој додаде дека двајцата најверојатно го избегнале првичниот бран на вулканска пепел што го посипа градот Помпеја.

„Тие починале од последици на термички шок, како што укажуваат нивните стегнати нозе и раце.“

Министерот за култура Дарио Франческини рече дека откритието го истакнува статусот на Помпеја како „неверојатно место за истражување и проучување“.

Во времето на вулканската ерупција во 79 година н.е., во Помпеја имало околу 13.000 жители. Остатоците од градот беа откриени дури во 16. век, а организираните ископувања започнаа околу 1750 година. Но, неодамна, вниманието е насочено кон обидот да се запре распаѓањето и пропаѓањето на вредните урнатини.

реклама

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Read more

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Вести

Moderna побара итна регистрација на вакцината против COVID-19

Read more

Ако ништо не научиме од оваа криза, ќе доживееме уште полоша, вели Рајан од СЗО

Read more

Научниците измислија заштитни ракавици што се распаѓаат за неколку недели

Read more

Во Амазонската прашума откриен ѕид од ледено доба со насликани луѓе и животни

Read more

Гик

Moderna побара итна регистрација на вакцината против COVID-19

Читај повеќе

Неколку работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на интернет

Читај повеќе

Ако ништо не научиме од оваа криза, ќе доживееме уште полоша, вели Рајан од СЗО

Читај повеќе
  • filter

Марс го погодиле катастрофални поплави, тврдат научниците

Читај повеќе

Научниците измислија заштитни ракавици што се распаѓаат за неколку недели

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен Xiaomi Mi 11

Читај повеќе

Во Амазонската прашума откриен ѕид од ледено доба со насликани луѓе и животни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за новиот Xiaomi Mi 10T Lite

Читај повеќе
  • filter

Што ново подготвија од Samsung?

Читај повеќе