Најдеталната 3D мапа од вселената прикажува 7,5 милиони галаксии

Благодарение на спектроскопски инструмент, објавена е досега најдеталната тридимензионална мапа на вселената која прикажува 7,5 милиони галаксии.

Мапата е објавена на 13 јануари од калифорниската Национална лабораторија „Лоренс Беркли“. Оваа мапа е резултат од првите седум месеци истражување на универзумот, со помош на спектроскопски инструмент.

Мапата го одржува погледот од планетата Земја кон соѕвездието Девица, полека приближувајќи се кон соѕвездието Волар.

Астрофизичарот Џулиен Гај укажа дека е можно да се види отпечаток од историјата на ширењето на вселената. Ова е само почеток на работата на оваа лабораторија која секој месец ќе објавува податоци за милиони нови галаксии.

URL

Кога истражувањето ќе заврши, а тоа е планирано за 2026 година, мапата би требало да содржи 35 милиони галаксии. Со тоа на астронаутите ќе им бидат достапни голем број значајни податоци за понатамошните истражувања.

Податоците ќе придонесат за разбирање на мистериозната темна енергија за која се верува дека сочинува 70% од вселената и дека токму таа е причина за ширење на вселената.

URL
Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Наука

Универзумот се шири многу побрзо отколку што мислевме

Read more

Револуционерна терапија: Со вирус во борба против клетките на ракот

Read more

Змејот на смртта ловел плен на Земјата пред 86 милиони години

Read more

Како изгледа поленот под микроскоп?

Read more
 

Гик

Twitter казнет со 150 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

InSight Mars го испрати последното селфи од Црвената планета

Читај повеќе

Дали телефоните нè прислушуваат: Како знаат за што зборуваме и зошто добиваме реклами за тоа?

Читај повеќе

Универзумот се шири многу побрзо отколку што мислевме

Читај повеќе

Xiaomi претстави три модели на мобилни од серијата Redmi Note 11

Читај повеќе

Nothing наскоро го пушта својот прв телефон - и тоа проѕирен

Читај повеќе

Револуционерна терапија: Со вирус во борба против клетките на ракот

Читај повеќе

Moderna веќе тестира вакцини против мајмунски сипаници

Читај повеќе

Постигнувањето вештачка општа интелигенција е „завршена работа“

Читај повеќе