Најдобар филм и режија: Оскарите во знакот на Everything Everywhere All at Once

Ноќеска во театарот „Долби“ во Лос Анџелес се одржа церемонијата на доделување на Оскарите, а за најдобар филм е прогласен „Everything Everywhere All at Once“.

Remote video URL

Почнувајќи од 1 часот по полноќ до 4 часот утрината, траеше најочекуваната вечер во светот на кинематографијата, при што беа прогласени најдобрите филмови за изминатата година.

Листата на достигнувања што ја одбележаа 2022 година ја предводи филмот „Everything Everywhere All at Once“, кој е прогласен за најдобар.

Златната статуетка за најдобар актер ја освои Брендан Фрејзер за улогата во филмот „The Whale“.

Remote video URL

Мишел Јео беше прогласена за најдобра актерка на овогодинешното доделување на Оскарите за улогата во филмот „Everything Everywhere All at Once“.

Наградата за најдобро оригинално сценарио отиде во рацете на победникот на вечерта „Everything Everywhere All at Once“, а за најдобро адаптирано сценарио наградата ја доби филмот „Women Talking“.

URL

Очекувано, наградата за најдобра режија и најдобра монтажа ја доби филмот „Everything Everywhere All at Once“, на Пол Роџерс.

Најдобар странски филм е „Im Westen nichts Neues“ (На Запад ништо ново), кој доби и Оскар за најдобра кинематографија.

За најдобри споредни улоги, Ке Хуј Куан беше награден во машка категорија, а Џејми Ли Кертис во женска. И двајцата беа наградени за улогите во филмот „Everything Everywhere All at Once“.

URL

„Avatar: The Way of Water“ доби Оскар за најдобри визуелни ефекти.

Најдобар долгометражен анимиран филм е „Pinocchio“ на Гиљермо дел Торо, а краткиот филм оди кај екипата на „The Boy, the Mole, the Fox and the Horse“.

За најдобра оригинална филмска музика повторно е награден филмот „Im Westen nichts Neues“, кој доби и Оскар за најдобар продукциски дизајн, односно сценографија.

Remote video URL

За најдобар документарен филм е прогласен „Navalny“, филмот на Даниел Роер за рускиот дисидент Алексеј Навални и обидот за труење од Владимир Путин. Филмот „Black Panther: Wakanda Forever“ ја освои наградата за најдобра костимографија, а „The Whale“ беше награден за најдобра шминка и фризура.

Најдобра оригинална песна е „Naatu Naatu“ од филмот „RRR“, а наградата за најдобар звук во филм ја доби филмот „Top Gun: Maverick“.

Remote video URL
Тагови
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Филм & ТВ

South Park го исмеа Ендрју Тејт

Read more

Џенифер Анистон буквално блескаше на премиерата, а Сендлер дојде по дуксер

Read more

Прв трејлер за White House Plumbers – сатирична драма за скандалот Вотергејт

Read more

Гвинет Палтроу победи на суд, доби 1 долар

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

South Park го исмеа Ендрју Тејт

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Џенифер Анистон буквално блескаше на премиерата, а Сендлер дојде по дуксер

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за White House Plumbers – сатирична драма за скандалот Вотергејт

Читај повеќе
  • play_arrow

Гвинет Палтроу победи на суд, доби 1 долар

Читај повеќе

Џенифер Анистон: Има цела генерација луѓе за кои Friends е навредлива содржина

Читај повеќе

Шерон Стоун зела 13,5 милиони долари помалку од Мајкл Даглас за Basic Instinct

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа денес Ивет од 'Allo 'Allo!?

Читај повеќе

Џоли почнува нов бизнис, ќе одмори од глумење

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата хит серија на Netflix ги освои топ листите во 93 земји низ светот

Читај повеќе