Најдобри опции за појадок за луѓе над 40 години

Познато е дека здравата исхрана е клучна за управување со тежината. Појадокот, кој често се нарекува најважниот оброк во денот, може значително да влијае на нашиот метаболизам и нивото на енергија.

За луѓето над 40 години, вклучувањето на високопротеинска и нискокалорична храна во вашата утринска рутина може да биде особено корисно.

Протеинот е од суштинско значење за градење мускули и губење маснотии бидејќи помага при ситост, поддржува поправка на мускулите и помага во одржување на здрав метаболизам.

Д-р Рејчел Лоу препорачува три одлични опции за појадок за оние над 40 години кои можат да придонесат за губење на тежината и обновување на мускулите.

Грчки јогурт

Грчкиот јогурт е моќен појадок кој нуди околу десет грама висококвалитетни протеини на порција од 100 грама.

„Исто така е богат со калциум и пробиотици, кои се клучни за добро здравје на цревата“, објаснува Лоу.

За да ги подобриме неговите придобивки, можеме да го мешаме со свежо овошје како што се бобинки, јаткасти плодови или семиња за да додадеме влакна и здрави масти.

Remote video URL
Јајца

Јајцата се одличен извор на протеини, обезбедувајќи околу шест грама по големо јајце.

„Јајцата се многу богати со витамини и минерали како што се витамините Б и холин, кои се неопходни за мускулната функција и метаболизмот“, вели Лоу.

Без разлика дали ги сакаме поширани, пржени или варени, јајцата се фантастичен начин да го започнете денот.

Remote video URL
Младо сирење/урда

Младото сирење е уште еден млечен производ богат со протеини кој содржи околу 11 грама протеини на 100 грама. Има малку маснотии и богат со казеин, протеин кој бавно се вари и не држи сити подолго време. Лоу предлага комбинирање на младо сирење или урда со овошје или тост од цело зрно за избалансиран оброк.

Овие опции за појадок се едноставни, хранливи и совршено прилагодени за поддршка на здравјето и виталноста кај луѓето над 40 години.

Remote video URL
Тагови
реклама

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Читај повеќе

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе