Најдобриот рецепт за домашен бурек со месо

Пробајте го овој едноставен рецепт за домашен бурек со месо и уживајте во вкусниот појадок со целото семејство.

Состојки:

Половина килограм кори за пита

1 шолја вода

1 шолја масло

3 шолји млеко

Лажичка сол

За фил

150 гр. мелено месо

1 главица кромид, ситно исецкана

Сол и бибер по вкус

Начин на подготовка:

Пакувањето со кори поделете го на два еднакви дела. Во помало тенџере измешајте млеко, вода, масло и сол, па ставете го неколку минути на огин. Испржете го месото и кромидот и посолете по вкус.

Тавчето за печење бурек намачкајте го со масло. Првата кора оставете ја сува, а сите останати потопете ги во течната смеса со млеко, вода и масло.

Кога ќе потрошите половина од корите, ставете месо а потоа додајте ги и останатите кори кои исто така претходно ќе ги потопите во млеко.

Оставете го бурекот да отстои половина час, па печете во загреана рерна на 200 степени.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Рецепти

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more

Instagram кралица: Овошна пица

Read more

Како да испечете пиле како професионалец?

Read more

Предлог за ручек: Полнет печен компир

Read more

Магазин

  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе

Филипче: Срцето на една сакана мајка и сопруга сега чука тука во градите на Иван и тој го почнува неговиот втор живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Читај повеќе

Кои ќе бидат правилата за примање туристи летово во Бугарија?

Читај повеќе