Најдобриот рецепт за домашни кроасани

Пробајте го рецептот за вкусни домашни кроасани.

Потребни состојки:

250 мл млеко

250 мл јогурт

250 мл вода

3 јајца

1-1,5 кг брашно

1 маргарин

1 квасец

1 лажица шеќер

1 лажица сол

1 јајце за премачкување

Начин на подготовка:

Замесете меко/средно меко тесто од сосотојките со постепено додавање на сувите состојки во течните. Поделете го веднаш тестото на 4 дела. Со секој дел се работи посебно. Не се ставаат една врз друга корите. Расукајте округла кора од еден дел, премачкајте ја со 1/4 од маргаринот(мек, на собна температура). Засечете ја кората на 8 места(не до средина), видете ја постапката на видеото. Преклопете го секој дел еден врз друг накај средина. Вака оформена, расукајте ја повторно кората. Исечете на триаголници, а секој триаголник засечете го малку на поширокиот дел. Растегнете го триаголникот и виткајте го. Бара малку повеќе внимание и труд. Повторете ја постапката со сите 4 дела. Оформените кроасани оставете ги околу 2 часа на собна температура на плех со хартија за печење да се удвојат. Премачкајте ги со јајце и печете на 200 С околу 15 минути. 

 

реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Како изгледа телевизор од 400.000 долари?

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Read more

Рецепт на денот: Полнет печен компир со сирење

Read more

Чоколадна торта без печење, готова за 15 минути

Read more

Ручек за 30 минути: Пилешко во бешамел сос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Делчевец пронајде лек за корона

Читај повеќе

Зошто почесто треба да јадете зелка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стресот е тивок убиец - како да го победите?

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Читај повеќе

Во која земја живеат најмногу милијардери?

Читај повеќе

Три навики на здравите луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја побара за жена на висина од над 4.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Интензивен HIIT тренинг за слабеење со Памела Рајф

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа животот по 1000 години?

Читај повеќе