Најдобриот рецепт за домашни тулумби

Тулумбите се десерт омилен и кај децата и кај возрасните. Со овој рецепт ќе ги направите најдобрите домашни тулумби.

Потребни состојки за шербет:

-800 г шеќер

-1/2 литар вода

-сок од половина лимон

Потребни состојки за тулумбите:

-200 мл вода

-200 мл млеко

-2 лажици шеќер

-100 мл масло

-300 г брашно

- лажичка прашок за пециво

-4 јајца и една жолчка

-масло за пржење

Начин на подготовка:

Сварете го првин шербетот. Водата со шеќерот нека врие околу 25 до 30 минути на умерена температура, па на крајот додадете лимон. Оладете го шербетот за употреба.

Подгответе ги состојките за тесто. Млекото, водата, шеќерот и маслото ставете ги на шпорет, а кога ќе зоврие смесата тргнете ја, дадете го веднаш брашното помешано со прашокот за пециво и брзо мешајте со лажица.

Потоа вратете на шпорет и на умерена температура мешајте додека тестот не се одвои од садот.

Ставете го тестото во пластичен сад да се олади, повремено мешајќи. Потоа додавајте едно по едно од јајцата, па матете со миксер. Потоа измешајте убаво со лажица.

Загрејте масло во длабока тава, околу 800 мл, на умерена температура. Со шприц за тесто ставете од смесата и истиснете тулумби во посакуваната големина на загреано масло, па сечете ги врвовите.

Додека тулумбите се пржат сами се вртат, ако не со виљушка свртете ги неколку пати за да добијат златеста боја. Кога ќе се испржат, веднаш ставете ги во оладениот шербет и нека стојат додека другите се пржат. Потоа префрлете ги во плех и откако сите ќе се испржат прелијте ги со шербетот.

Чувајте ги на студено место до употреба.

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Read more

Рецепт на денот: Шпагети со пармезан и чери домати

Read more

Шест златни правила за здраво готвење

Read more

Идеја за ручек: Пилешко ќофте во сос од сенф

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе