Најдобриот рецепт за кремаст чизкејк со лимон

Потребни состојки:

200 г мелени биксвити или плазма

5 лажици кафеав шеќер

180 г шеќер во прав

120 г путер

500 г крем сирење

1 лимон

2 јајца

2 пакетчиња ванилин шеќер

360 г павлака

5 лажици шеќер

Начин на подготовка:

Вклучете ја рерната на 250 степени. Ставете хартија за печење во калап за торта и додајте 2 лажици кафеав шеќер и почнете со подготовка на подлогата. Промешајте ги бисквитите со 3 лажици кафеав шеќер и 120 г растопен путер. сипете ја смесата во калап и распоредете ја смесата. Печете ја точно 4 минути.

За тоа време подгответе го филот. Изматете 500 грама свежо сирење, сок од еден лимон, 2 јајца, 180 г шеќер во прав и ванилин шеќер.

Печената кора извадете ја од рерна и намалете ја температурата на 170 степени. Сипете го филот и печете 25 минути. Изматете павлака, 5 лажици шеќер и ванилин шеќер. Откако ќе се испече чизкејкот исклучете ја рерната, прелијте со подготвениот прелив и вратете ја во рерната на 5 минути. Оставете да се излади на собна температура, а потоа ставете ја во фрижидер. По 3 часа е подготвена за сервирање.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Рецепти

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Read more

Рецепт за сладолед од три состојки

Read more

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Read more

Идеја за десерт: Освежителен колач со бисквити и банани

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе