Најдобриот рецепт за палента со печурки

Палентата во 1700. година во Италија била сметана за храна за сиромашните бидејќи се продавала по многу ниска цена и ја имало во изобилство.

 

Денеска палентата се смета за здрава храна која треба да се јаде барем еднаш во неделата.

Овој вид храна е богат со масти, прости шеќери и натриум, а ќе ви даде енергија за целиот ден.

Палентата е оброк кој се подготвува брзо и лесно. Може да ја јадете за ручек или вечера. Одлично се комбинира со печурки, сирење, зеленчук, босилек и слично.

На YouTube каналот на The Cooking Foodie го има најдобриот рецепт за совршена, кремаста палента со печурки. Погледнете го видеото.

Remote video URL
реклама

Рецепти

Рецепт на денот: Пица ролат

Read more

Идеја за десерт: Печени јаболка со цимет, ореви и суво грозје

Read more

Предлог за ручек: Мусака со модар патлиџан

Read more

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Read more

Нови видеа

play_arrow

Неверојатно, но вистинито: Најжешката река во светот во која сѐ умира

Read more
play_arrow

Идеја за десерт: Печени јаболка со цимет, ореви и суво грозје

Read more
play_arrow

Зошто е важно да бидете искрени од првиот ден во врската?

Read more
play_arrow

Моментот кога огромен алигатор изеде птица за неколку секунди

Read more
play_arrow

Зошто Американците не смеат да пијат алкохол до 21 година?

Read more
play_arrow

10 најконтроверзни сопственици на фудбалски клубови

Read more
play_arrow

15-минутни секси вежби со Памела

Read more
play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Read more
play_arrow

Рај за велосипедисти

Read more
play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Read more
play_arrow

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Read more
play_arrow

Неверојатна борба меѓу тигар и мечка

Read more