Најдобриот рецепт за совршено пире без млеко

Во овој период на опскапување, токму ова ни треба – подготовка на пире без млеко.

Потребни состојки за 4 порции:

  • 1,5 кг компири
  • 100 г путер
  • 2 л вода
  • сол по вкус

Начин на подготовка:

Ставете го тенџерето со вода, а во меѓувреме излупете ги компирите и исечете ги на половина. Ставете ги во тенџерето со вода и варете додека не омекнат, околу половина час.

Откако ќе се уверите дека се доволно меки, отстранете ги од рингла. Компирот исцедете го и оставете да се лади 5 минути.

Откако ќе се исцеди ставете го во тенџере и изгмечете го, смесата да биде без грутки. Додадете ги путерот и сол по вкус. Ако не сте задоволни и ви делува суво слободно додадете малку од водата во која се вареше компирот.

Пирето може да го зачините со сечкан лук и магдонос.

Ако постите, наместо путер додадете посен маграрин.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Рецепти

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Read more

Рецепт на денот: Пилешко во сос со куркума

Read more

Витаминска бомба за одбрана од вируси

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со мед и лимета

Read more
 

Магазин

Кое е најдоброто време за вежбање, ако сакате да слабеете?

Читај повеќе

Четири опасни датуми на кои треба да бидете внимателни во декември

Читај повеќе

Совети за жените кои планираат да забременат

Читај повеќе

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случувало во првите минути од ударот на астероидот што ги збриша диносаурусите?

Читај повеќе

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Читај повеќе

Пет митови за ракот на белите дробови во кои не треба да веруваме

Читај повеќе
  • play_arrow

15 –те најстрашни места на планетата Земја

Читај повеќе

Balenciaga се извини за контроверзната кампања што се граничи со детска порнографија

Читај повеќе