Најдобриот рецепт за тегнети банички со спанаќ и сирење

Одличен рецепт за вашите празнични трпези.

Потребни состојки:

300-400 мл млака вода

Околу 1 кг брашно

50-100 мл масло

1 лажица сол

Малку печиво(може и без него)

Начин на подготовка:

Замесете средно меко тесто од состојките. Печиво може, но и не мора да додадете. Тегнетото се прави без квасец. Од тестото направете 8 помали топчиња кои ќе ги исукате или оформите со рацете, треба да биде со големина на чинија за десерт. Премачкајте ги со масло и оставете ги во намрсен сад 15-30 мин да постојат. Потоа од секој дел со раце на голема крпа/чаршаф или намрсена површина истегнете големи тенки корички. Влечете ги сите краеви полека и нежно до посакувана дебелина, па распоредете го филот. Ставете свеж спанаќ и сирење. Завиткајте ја кората(полесно е на крпа/чаршаф затоа што тогаш само подигнете ја крпата полека и убаво ќе се завитка)и префрлете во тава. Повторете ја постапката и со останатите кори. Пред печење попрскајте ги баничките со масло или премачкајте со јајце. Печете на 200 степени околу 20-30 минути. Оставете малку да излади па може да ги послужите. Тестото е посно така што уште една супер идеја доколку ставите и зеленчук како фил - праз, спанаќ, компир, кромид има премногу избор.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Тестенини со кари сос со печурки

Read more

Вкусен колач од само 4 состојки

Read more

Рецепт на денот: Полнети компири со пилешко, сланина и зеленчук

Read more

Десерт на денот: Домашни еклери

Read more
 

Магазин

Како жените да доживеат поинтензивен оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Берни Сандерс: Ги видов мемињата инспирирани од инаугурацијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Полицајци на ролерки – Пакистан има ново оружје против криминалците

Читај повеќе
  • play_arrow

10 навики кои го издаваат карактерот

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Читај повеќе

Страв од корона: Зошто не треба со денови да се затворате дома?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува среќа во љубовта во текот на февруари

Читај повеќе

Зошто компирот е важен за одржување на имунитетот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум работи кои никогаш не треба да ги правите по тренинг

Читај повеќе