Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Сочно, меко, кремасто и одличен спој на млечен колач со прелив од карамела.

Потребни состојки:

1 печиво

6 јајца

300 г шеќер

300 г брашно

1 л млеко

1 л слатка павлака

500 г карамел

Начин на подготовка:

Изматете ги пенасто јајцата со шеќерот, па додадете ги брашното и печивото. Префрлете ја смесата во намрсен и набрашнет плех (30х22). Печете на 180 С околу половина час. Оставете го пандишанот целосно да се излади. На пандишанот направете дупчиња со вилушка, па додајте ги стоплените слатка павлака и млеко. 
На крај премачкајте готов или домашен карамел прелив.
Доколку сакате поинтересна декорација изматете околу 50 мл слатка павлака. 

Сервирајте веднаш или најубаво да отстои најмалку 2 часа убаво да впие сè и убаво да се излади.

 

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Read more

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Read more

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Read more

Чоколадни палачинки со овошен фил

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе