Најдобрите диети за дијабетичари

Еден од најдобрите начини за да го контролирате нивото на шеќери во крвта, да останете фит и да се чувствувате подобро е правилно да се храните.

Во продолжение прочитајте за некои од најдобрите диети за диететичари:

Медитеранска диета

Оваа диета подразбира многу овошје и зеленчук, како и риба, пилешко, маслиново масло и цели житарици. Она што нема често да јадете ако сте на оваа диета е месо и сол. Некои научни истражувања потврдија дека оваа диета помага во одржувањето нивото на шеќерот во крвта. Исто така, можете да се напиете и чашка вино за ручек, но не се препорачува повеќе од еден пијалак дневно за жени или два за мажи.

Dash диета

Прехранбени експерти го препорачуваат овој план на исхрана, бидејќи служи за намалување на крвниот притисок. Оваа диета подразбира многу овошје, млечни производи, цели житарици, ореви и грав. Истражувањата покажаа дека со оваа исхрана може да се подобри чувствителноста на инсулин, но мора да биде вклучена и целокупна програма за губење на телесна тежина со вежбање.

Зона диета

Оваа диета ја разви биохемичарот Бери Сирс. Нејзина цел е да се стабилизира количината на шеќери во крвта. Исхраната се состои од 40 отсто јаглехидрати, 30 отсто протеини и 30 отсто масти. Истражување од 2015 година покажа дека оваа диета има позитивен ефект на дијабетичарите, па овој вид на исхрана ќе биде добар за вас.

Палео диета

Палео диетата се базира на проучување на исхраната на нашите прапредци од периодот на палеолитот. Тоа значи дека ќе морате да заборавите на млечните производи, рафинираните шеќери, житариците и маслиновото масло. Месото и јајцата се најважни компоненти на Палео диетата, а можете да јадете и овошје, зеленчук, риба ореви и семки.

Безглутенска диета

Со помош на оваа диета ќе загубите вишок на килограми, ќе го подобрите варењето и ќе го зголемите нивото на енергија. Смеете да јадете, грав, семки, ореви, бадеми, свежи јајца, соја, компир и така натаму. Она што морате да го избегнувате се брашното, слатките, лебот, помфритот и тестенините.

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Read more

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Read more

Здравје

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Read more

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми одмаздници

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се разликува баварскиот од германскиот јазик?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со спанаќ

Читај повеќе

За што лажат жените кога станува збор за сексот?

Читај повеќе

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Читај повеќе
  • filter

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Читај повеќе

Дали вашата професија спаѓа меѓу најстресните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како од Хичкок: Џиновски скакулци нападнаа град во Индија

Читај повеќе