Најдобрите градови во светот за 2019

Читателите на Conde Nast Traveler ги одбраа најдобрите градови во 2019 година. Околу 600.000 луѓе гласаа на онлајн анкетата, а наградата „Изборот на читателите“ се доделува веќе 32 години.

Градовите се поделени во категории, мали и големи градови.

Токио, Јапонија

Токио е прогласен за најдобар град во 2019 година. Важи и за една од најдобрите дестинации кога станува збор за храната, еден од поважните фактори за туристите да се одлучат да го посетат.

Кјото, Јапонија

Овде може да се види храм од 10 век, една од главните туристички атракции. Градот се прероди по земјотресот во 2011 година, по што стана интересен за туристите.

Сингапур

На третото место се најде Сингапур. Туристите ги сакаат новитетите на овој град, особено современата уметност која е во подем. Велат дека целиот град се менува со огромна брзина, па ако поминале неколку години меѓу две посети, градот станува непрепознатлив.

Виена

Виена се најде на четвртото место на листата најдобри градови во светот, со што стана најдобар град во Европа за 2019 година. освен прекрасната архитектура градот има добра храна, големи паркови, дворци и други знаменитости.

По Виена се најдоа следните градови: Осака, Копенхаген, Амстердам, Барселона, Тајпеј и Сиднеј.

На листата помали градови на врвот се најде градот Мерида во Мексико, препознатлив по шарените фасади. За Мерида и околината се поврзува древната цивилизација на Маите.

По Мерида следуваат Дрезден, Квебек, Салцбург, Пуерто Валарта, Берген, Фиренца, Пуебла, Монте Карло и Келн.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Живот

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Read more

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Read more

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Read more

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Read more

Магазин

  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Палачинки од овес и банана

Читај повеќе

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Читај повеќе

Љубов или навика: Проверете дали уште има емоции во вашата врска

Читај повеќе