Најдобрите градови во светот за 2019

Читателите на Conde Nast Traveler ги одбраа најдобрите градови во 2019 година. Околу 600.000 луѓе гласаа на онлајн анкетата, а наградата „Изборот на читателите“ се доделува веќе 32 години.

Градовите се поделени во категории, мали и големи градови.

Токио, Јапонија

Токио е прогласен за најдобар град во 2019 година. Важи и за една од најдобрите дестинации кога станува збор за храната, еден од поважните фактори за туристите да се одлучат да го посетат.

Кјото, Јапонија

Овде може да се види храм од 10 век, една од главните туристички атракции. Градот се прероди по земјотресот во 2011 година, по што стана интересен за туристите.

Сингапур

На третото место се најде Сингапур. Туристите ги сакаат новитетите на овој град, особено современата уметност која е во подем. Велат дека целиот град се менува со огромна брзина, па ако поминале неколку години меѓу две посети, градот станува непрепознатлив.

Виена

Виена се најде на четвртото место на листата најдобри градови во светот, со што стана најдобар град во Европа за 2019 година. освен прекрасната архитектура градот има добра храна, големи паркови, дворци и други знаменитости.

По Виена се најдоа следните градови: Осака, Копенхаген, Амстердам, Барселона, Тајпеј и Сиднеј.

На листата помали градови на врвот се најде градот Мерида во Мексико, препознатлив по шарените фасади. За Мерида и околината се поврзува древната цивилизација на Маите.

По Мерида следуваат Дрезден, Квебек, Салцбург, Пуерто Валарта, Берген, Фиренца, Пуебла, Монте Карло и Келн.

реклама

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Read more

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Read more

Живот

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Read more

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Read more

Педофил осомничен за киднапирање на малата Меделин, 13 години по нејзиното исчезнување

Read more

Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Read more

Магазин

  • play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Читај повеќе

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Читај повеќе

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 рецепти за крофни

Читај повеќе

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе
  • play_arrow

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Читај повеќе

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Читај повеќе