Најдобрите навики за слабеење што треба да ги пробате

А.С.
/ 12.11.2022 / 09:07

Процесот на губење тежина за некои луѓе е исклучително тежок и напорен. Сепак, можете да го забрзате губењето тежина со примена на помалку драстични навики.

Ако сакате да живеете поздраво, многу е полесно отколку што мислите дека ќе ги постигнете целите што ги имате за себе. Сѐ започнува со овие најдобри навики за слабеење што лесно можете да ги усвоите.

Еве неколку начини за слабеење без диети и вежбање.

Не држете диета

Истражувањата покажуваат дека број еден показател за идно зголемување на телесната тежина е да се ставите на диета нагло. Ова е првенствено затоа што драматичното намалување на калориите ја намалува силата, мускулната маса и густината на коските, и ви требаат силни мускули за да ги согорите висцералните маснотии и да спречите да се „регрутираат“ повеќе клетки во шемата за складирање маснотии.

Не избегнувајте маснотии

Едно европско истражување следеше 90.000 луѓе неколку години и откри дека учесниците кои се обидувале да јадат „немасно“ имале ист ризик да бидат со прекумерна тежина како и оние кои јаделе што сакаат. Наместо тоа, ќе треба да се фокусирате на јадење здрави масти при секој оброк.

Седнете и јадете

Грчките истражувачи објавија дека побавното јадење и уживањето во оброкот може да го зголемат нивото на хормони што прават да се чувствувате сити. Затоа, одвојте време за вашиот оброк, седнете и јадете на раат.

Знајте што ќе јадете следно

Холандските истражувачи им поставија серија прашања група испитаници, како што се: „Што правите ако сте гладни во 16 часот?“ Оние кои го имаа одговорот „Мала закуска од бадеми“ беа поуспешни во губењето тежина отколку оние што не беа.

Јадете протеини

Во неодамнешните студии, луѓето кои јаделе умерено високи нивоа на протеини имале двојно поголема веројатност да изгубат тежина и да ја задржат од оние што не јаделе. Значи, време е да се складирате и да го добиете дневниот внес на протеини.

Останете активни

Навистина не ви треба официјален план за вежбање за да останете слаби. Меѓутоа, мора да одвоите време за да се движите. Просечен човек носи двеста одлуки секој ден што влијаат на неговата тежина. Навежбајте се да се движите почесто и повеќе.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Фит

Дали знаете како слабеењето влијае на имунолошкиот систем?

Read more

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more

Трчање или пешачење - што е подобро за телото?

Read more
 

Магазин

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе

Кој ќе биде најсреќниот месец во 2023 година за секој знак од Зодијакот?

Читај повеќе

Vogue го одбра најдобриот фустан во 2022

Читај повеќе