Најдобрите пијалаци за детоксикација, помагаат и при слабеење

Пијалаците за детоксикација се здобија со популарност како средство за чистење на телото од нечистотии и поддршка на губење на тежината.

Со комбинирање на состојки богати со хранливи материи како овошје, зеленчук, зачини и билки, овие пијалаци можат да помогнат во зајакнувањето на вашиот метаболизам и промовирање на поздрав начин на живот.

Се верува дека одредени пијалаци за детоксикација имаат својства за зајакнување на метаболизмот и можат да помогнат побрзо да се ослободите од вишокот килограми.

Зелен чај

Зелениот чај е богат со катехини, особено со епигалокатехин галат (EGCG), кој е моќен антиоксиданс. Зелениот чај содржи и кофеин, но во помали количини во споредба со кафето. Кофеинот е стимуланс кој може привремено да го зајакне метаболизмот со зголемување на потрошувачката на енергија и оксидацијата на мастите. Ова може да резултира со мало зголемување на согорувањето на калориите, особено кога се комбинира со физичка активност.

Вода со лимон

Лимонот е богат со витамин Ц, моќен антиоксиданс кој помага во борбата против оксидативниот стрес во телото. Ова може да придонесе за целокупната благосостојба и да ги поддржи процесите на детоксикација. Некои луѓе откриваат дека пиењето вода со лимон пред оброците може да помогне да се потисне апетитот, што доведува до намален внес на калории и потенцијално губење на тежината со текот на времето.

реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Здравје

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Read more

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Read more

Што ќе ве разлади подобро - топла или ладна вода за пиење?

Read more

Што се случува во телото ако јадете спанаќ секој ден?

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе