Најдобрите совети за вежбање во зима

Б.С.Б.
/ 05.01.2021 / 13:37

Вежбањето во надворешни услови е добро и за телото и за умот, без разлика за кое годишно време станува збор. Сепак, треба да имате неколку работи на ум, кога станува збор за вежбањето во зима.

„Излегувањето надвор, дури и кога е студено, ни овозможува повторно да се поврземе со природата, да се оттргнеме малку од дигиталниот свет и од реалноста и да ги зголемиме концентрацијата и креативноста“, вели личниот тренер Ерик Ридингс.

Вежбањето во текот на зимата има бројни придобивки, го зголемува нивото на енергија, спречува зголемување на килограмите и слично.

На што треба посебно да внимавате?

1. Редовна хидратација

Можеби не чувствувате жед, но мора да пиете вода. Особено во зима забораваме да внесуваме течности, па погрижете се за ова додека вежбате. Пијте најмалку 8 чаши вода дневно.

2. Загревање пред вежбање

Многу важен дел од вежбањето е загревањето. Во зимскиот период мускулите, поради ладното време, се позгрчени и се повеќе подложни на истегнување и повреди.

3. Облека во слоеви

Не е потребно да носите тешка зимска јакна додека вежбате, туку навистина од голема важност е слоевитото облекување и квалитетната зимска спортска облека. Телото се поти додека сме активни, но штом застанеме брзо се лади. Ако вежбате на отворено, брзо ќе ви застуди.

4. Заштита

Заштитите ги рацете, главата и зглобовите, не излегувајте без ракавици и топла капа, како и без доби грејачи за нозе. Важно е и кожата да биде заштитена, со соодветна крема за сончање.

5. Храна по вежбање

По вежбање, на телото му се потребни јаглехидрати и протеини. Може да се почестите со здрав протеински напиток, а јаглехидрати може да внесете преку житарки, тестенини, компир, банани, грашок, ориз, јаткасти плодови и слично.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Read more

Фит

Осум работи кои никогаш не треба да ги правите по тренинг

Read more

Како да направите 10.000 чекори дневно без да излезете од дома?

Read more

Можете да го извајате телото и со вежбање дома

Read more

Што се случува во вашето тело ако не вежбате доволно?

Read more
 

Магазин

Како жените да доживеат поинтензивен оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Берни Сандерс: Ги видов мемињата инспирирани од инаугурацијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Полицајци на ролерки – Пакистан има ново оружје против криминалците

Читај повеќе
  • play_arrow

10 навики кои го издаваат карактерот

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Читај повеќе

Страв од корона: Зошто не треба со денови да се затворате дома?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува среќа во љубовта во текот на февруари

Читај повеќе

Зошто компирот е важен за одржување на имунитетот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум работи кои никогаш не треба да ги правите по тренинг

Читај повеќе