Најдобрите студенти ќе се вработуваат во државни институции, ветува Мисајловски

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата кандидати за пратеници во Втората изборна единица Владо Мисајловски денеска најави за 500-те најдобри студенти од државните универзитет вработувања во државните институции.

-Она што ние го ветуваме во нашиот проект „Обнова за Македонија“, таму секој од младите може да се пронајде, како младите да останат во Македонија, како да останат да учат на најдобрите универзитети и навистина оние најквалитетните луѓе да го добијат заслуженото место тука во институциите во Македонија, изјави Мисајловски во Бутел, каде денеска има повеќе средби со граѓаните.

Тој нагласи дека безбедноста во Бутел мора да биде на повисоко ниво.

-Тоа е едно од најважните прашања што го задира секој еден граѓанин, а посебно мајките, бабите и сите овие жени кои што сакаат нивните деца да останат тука. Но, исто така една од најгорливите прашања е инфраструктурата. Во Бутел има недоволно инфраструктурни проекти. Младите немаат доволно простор каде да се собираат, тие исто така бараат повеќе инфраструктурни катчиња, рече Мисајловски.

Граѓаните, како што рече, бараат што побрзо да се започне со обновата на Македонија, но не само во инфраструктурата, туку и во здравството тука во Бутел, во културата и насекаде во изборната единица 2. 

Тагови
реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Македонија

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Read more

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Read more

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Read more

Заев: Поканата на Ахмети за средба со албанските лидери е притисок кон мене за премиерското место

Read more

Вести

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Читај повеќе

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Читај повеќе