Најдобрите вистински фотографии од НЛО

Без разлика дали верувате во постоењето на живот надвор од Земјата или не верувате, постојат многу фотографии со неидентификувани летечки објекти направени низ годините. Некои се малку матни, делумно заматени или едноставно неубедливи. Но, има и такви со многу објекти и настани зад кои се крие интересна приказна.

Ова е колекција на некои од најдобрите што ги пронајдовме.

Големото вонземно извидување (1952)

Во 1952 година, голем број на „блескави светла“ беа видени на небото над Вашингтон.

Беа видени и на небото и на радарските екрани на повеќе блиски аеродроми и бази на американските воздухопловни сили.

Овие видувања беа додадени на списокот што го истражува Владата во рамките на проектот Сина книга (Project Blue Book), но ништо повеќе не е откриено.

Светлата од Хесдален (2007)

Во 2007 година некои чудни и прекрасни светла беа забележани на небото над Хесдален во Централна Норвешка. Многумина мислат дека светлата се вонземски посетители.

Иако научниците веруваат дека тие се всушност само хемиска и електрична реакција во атмосферата.

Битката за Лос Анџелес (1942)

Во 1942 година, за време на Втората светска војна, над небото на Лос Анџелес е виден објект сличен на летечка чинија.

Вооружените сили, кои сè уште биле потресени од нападот на Перл Харбор, се сомневале дека се работи за нов напад на Јапонците. Испукале 1.400 противвоздушни гранати во небото за да се справат со заканата, но како ништо да не погодиле.

Она што е сигурно е дека Американците дефинитивно забележале нешто и пукале во него, а исто така тоа дефинитивно не било јапонско.

Светлата од Феникс (1997)

Оваа едноставна фотографија претставува едно од најголемите НЛО видувања што некогаш се случиле. Во 1997 година, повеќе од 300 милји од американскиот југозапад, илјадници луѓе забележале необјасниви садови на небото.

Било забележано масивно летало во форма на V како минува над главите и никој не можел да понуди разумно објаснување што е или од каде потекнува.

Необјаснет објект на Марс (2017)

Во 2017 година, роверот Curiosity сними фотографија на која се чини дека се гледа неидентификуван објект на површината на Марс.

Сигурно ќе има логично објаснување за објектот (како остатоци од самиот ровер), но сепак е убаво да се замисли дека можеби е вонземско вселенско летало што ја посетува Црвената планета.

Видувања на американската морнарица

Не се само просечните луѓе кои забележале неидентификувани летечки објекти. Оние што се во воена служба, исто така, редовно известуваат дека гледаат необични летала на небото.

Постојат многу извештаи за пилоти на американската морнарица и други пилоти што виделе НЛО. Овие луѓе се природно посвесни за тоа што треба и што не треба да биде на небото.

Американското Министерство за одбрана официјално објави видеа снимени од неговите пилоти во 2020 година. Објаснувањата, се разбира, се матни, но визуелните докази се секако интересни.

Фотографиите од МекМинивил (1950)

Пол Трент направил неколку фотографии на својата фарма во Орегон на почетокот на 1950 година. Тврдел дека фотографиите прикажуваат вонземно летало што лебди на небото над неговата земја.

Бил сведок на овој настан заедно со неговата сопруга и двајцата се држеле до својата изјава додека не починале неколку децении подоцна. Често се сугерира дека сликите се лажни, но луѓето сè уште сакаат да веруваат.

Измама за НЛО на островот Триндад (1958)

На крајот на 1950-тите, додека пловел по Алмирате Салдана, еден од членовите на екипажот, Алмиро Барауна, направил фотографии на кои изгледало дека се гледа НЛО покрај брегот.

Сликите биле истражени од Project Blue Book и било утврдено дека се измама. Фотографот го признал истото многу децении подоцна, во 2010 година.

Измама за НЛО на Мористаун (2009)

Во Мористаун, Њу Џерси, на почетокот на 2009 година имаше бројни видувања на необјасниви црвени светла на ноќното небо.

Според многумина, тоа било уште едно НЛО, всушност се покажа дека е измама и „социјален експеримент“ извршен од Џо Руди и Крис Русо.

Измамата била изведена за да се покаже колку луѓето можат да бидат несигурни како сведоци и да се покаже колку е лесно да се измамат таканаречените експерти за НЛО.

НЛО со перка во облик на S (2013)

Во 2013 година, Корин Федерер била во замокот Мајдерслот во Холандија. Додека била таму, ја снимила оваа фотографија од НЛО во облик на цевка со перка во форма на S.

Сликата природно е матна (нели секогаш се такви?), но она што се издвојува од другите е што барем не е чинија или само некои светла што лебдат на небото.

Летечки желад (2019)

Од 2019 година доаѓа фотографија направена од пилот на FA-18 кој забележал неидентификуван воздушен феномен додека умрел над Океанија.

Ова неодамнешно видување е само едно од многуте пријавени во последните месеци и години. Многу од веродостојни сведоци. Може ли сите да се објаснат?

Небесен феномен (1561)

Гледањата на НЛО не се исклучиво модерен феномен.

Има многу пријавени настани низ годините, а некои записи датираат и од 1440 година п.н.е.

Во 1561 година се случило масовно видување со НЛО-а видени над Нирнберг, Германија. Жителите очигледно виделе воздушна битка која се одвива над градот. Се појавил и голем црн триаголен објект, а потоа и голем пад.

Стотици сфери, цилиндри и други објекти биле видени од многумина, а потоа прикажани во овој напис за вести.

Бели точки на небото (2014)

Во Брекенриџ, Колорадо во 2014 година, мноштво луѓе пријавиле дека виделе три мистериозни бели точки на небото над градот. Меѓу тие луѓе биле и полицајци и други кои очигледно рекле дека НЛО-ата лебделе над градот, а потоа како да фрлале стрели пред да исчезнат.

Фотографијата не е многу за коментирање, но барем приказната е.

Род Ајленд (1967)

Во 1967 година Харолд Трудел тврдел дека видел летечки чинии на небото над Рентам Роуд во близина на Ист Вунсокет, Род Ајленд.

Решен да ги сними на филм, тргнал со камерата да направи неколку снимки. Очигледно успеал да направи 7 фотографии од леталото како лета над некои далноводи. Овие слики станаа едни од најлегендарните во историјата.

Светлата од Њутаун (1987)

Во ноќните часови кон крајот на мај 1987 година, Ренди Етинг видел НЛО во разнобојни светла како му зуи над главата.

Се вели дека НЛО-то летало над Interstate 84 каде што го виделе околу 200 луѓе кои повикале полиција да пријават.

Очигледно, работата била сериозна, а некои велат дека било поголемо од фудбалско игралиште.

Летечки триаголник (1990)

На почетокот на 1990 година над Белгија бил забележан летечки триаголник. Бил забележан од воени радарски станици и базите испратиле два борбени авиони да го пресретнат. Пилотите не го виделе, но нивната опрема го забележала и можела да ја заклучи целта за истрел. НЛО-то потоа исчезнало, оддалечувајќи се толку брзо што млазниците не можеле да го задржат чекорот.

Војската никогаш не даде добро објаснување за настанот и тој останува мистерија.

Тагови
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Чек дис аут

Кои се 15-те најбрзи авиони во светот?

Read more

Стјуардеса стана интернет сензација откако ослабе 100 килограми

Read more

Бизарни американски закони: Забрането одење наназад, лажни мустаќи во црква...

Read more

Село заробено во минатото е прогласено за најубаво во светот

Read more
 

Магазин

Најлошата првоаприлска шега: Кога Google направи хаос со мејловите

Читај повеќе

Шест заблуди кои ви го уништуваат сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се можните причини за вртоглавица?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се 15-те најбрзи авиони во светот?

Читај повеќе

Љубовен хороскоп за април 2023 година

Читај повеќе

Како да знаете дека ви недостига витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стјуардеса стана интернет сензација откако ослабе 100 килограми

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе

Јадењето навечер дебелее: Мит или вистина?

Читај повеќе