Најдоброто месо за билдање мускули

А.С.
/ 16.09.2023 / 13:13

Ако сте посветени на вашиот фитнес режим и се обидувате да постигнете најдобри резултати во теретана, знаете дека исхраната е исто толку важна како и вежбањето.

Месото е често првиот избор за оние кои бараат извор на висококвалитетни протеини. Но, кој тип на месо е најдобар за максимални резултати? Ајде да видиме!

Пилешко месо

Кога станува збор за исхраната за градење мускули, пилешкото често е првиот избор. Со својата ниска содржина на масти и висока содржина на протеини, пилешкото е совршен оброк после тренинг.

Мисиркино месо

Како уште еден извор на протеини со малку маснотии, мисиркиното е одличен избор за оние кои бараат алтернатива за пилешкото.

Говедско месо

Богато со протеини, витамини Б и есенцијални минерали како што се железо и цинк, говедското месо може да биде одличен додаток на вашата фитнес диета.

Рибини филети

Иако не е „месо“ во класична смисла, рибите како лососот или туната обезбедуваат висококвалитетни протеини и омега-3 масни киселини, кои помагаат за обновување на мускулите.

Свинско месо

Иако често се смета за „потешка“ опција, посните парчиња свинско месо, како што е филе, може да бидат извор на протеини доколку се консумираат умерено.

Совети за подготовка

За да се максимизираат придобивките од јадењето месо, се препорачува да се готви на здрав начин - печење, пареа или скара. Избегнувајте пржење и додавање премногу масло или маснотии.

Изборот на вистинското месо може значително да влијае на вашите резултати во теретана. Со соодветна подготовка и урамнотежена исхрана, месото може да биде клучна компонента на вашето фитнес патување.

Секако, секогаш консултирајте се со нутриционист за да ја прилагодите вашата исхрана на вашите специфични потреби.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Фит

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Read more

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Четири намирници богати со протеини кои поттикнуваат слабеење

Read more

Две грешки во исхраната додаваат сантиметри на стомакот

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе