Најдоброто време за вежбање во денот се разликува за мажите и жените

А.С.
/ 01.03.2023 / 20:47

Придобивките од вежбањето се непобитни без оглед на тоа кога ќе одлучите да започнете да ја вклучувате оваа корисна рутина во вашиот распоред.

Неодамнешните истражувања откриваат дека може да има оптимално време од денот за вежбање, а се вели дека се разликува за мажите и жените и во зависност од поставените цели.

Тим истражувачи од Лабораторијата за човечка исхрана и метаболизам на Одделот за здравје и човечки физиолошки науки на колеџот Скидмор, Факултетот за здравствени решенија на Универзитетот во Аризона и Одделот за кинезиологија на Државниот универзитет во Калифорнија се обидоа да го одредат оптималното време од денот за вежбање.

Текот на истражувањето

„Со оглед на познатите полови разлики во резултатите од вежбањето, оваа студија ги квантифицираше здравствените придобивки и перформансите кај одделни групи жени и мажи кои вежбале во различни периоди од денот“, велат истражувачите. Со цел да се одреди оптималното време од денот за вежбање, студијата следела 30 жени и 26 мажи во текот на 12 недели. Учесниците беа поделени по случаен избор во групи кои вежбаа или наутро или навечер.

За да добијат репрезентативни резултати, истражувачите анализираа „мускулна сила (bench/leg press), издржливост (стомачни, склекови) и сила (скокови од чучњеви, bench press), состав на телото (телесни масти, стомачни масти), систолен/дијастолен крвен притисок (БП), однос на респираторната размена, расположение и исхрана“. Тие потоа повторно ги процениле тие ставки по 12 недели.

27 од 30 жени и 20 од 26 мажи го завршија 12-неделното тестирање. Што открија?

Кај учесниците, истражувачите забележале значајна разлика помеѓу утринското и вечерното вежбање при изведување вежби како што се склекови, bench press, вежби за сила, но и помеѓу вредностите на телесните масти, стомачните масти и крвниот притисок.

Кај мажите, имаше забележливи разлики во систолниот крвен притисок и замор кога се споредуваат навиките за утринско и вечерно вежбање.

Што заклучија истражувачите?

Утринското вежбање ги намали стомачните масти и крвниот притисок, а вечерното вежбање ги подобри перформансите на мускулите кај женската група. Во групата мажи вечерните вежби ја зголемуваат оксидацијата на мастите и го намалуваат систолниот притисок и заморот. Затоа, времето од денот во кое се изведува вежбањето може да биде важно за оптимизирање на индивидуалните резултати на здравјето и перформансите предизвикани од вежбање кај физички активните лица и може да биде независно од внесот на макронутриенти.

Сепак, дури и ако не можете да го вклопите вашето вежбање во оптималното време од денот, движењето на вашето тело секогаш кога можете е несомнено корисно за вашето здравје.

Тагови
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Фит

Две грешки во исхраната додаваат сантиметри на стомакот

Read more

Кое е најдобро време за вежбање ако целта ви е слабеење?

Read more

Најдоброто месо за билдање мускули

Read more

6 митови и факти за стомачните мускули

Read more
 

Магазин

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе

Направете сами: Домашен пилинг против сува кожа на рацете

Читај повеќе
  • play_arrow

Што би се случило ако обична игла удри во Земјата со брзина на светлината?

Читај повеќе

Како да знаете дека е време за нов почеток?

Читај повеќе