Наједноставен рецепт за мрзлива пита со вишни

Сезоната на вишни започна, па не би било лошо да ги користите во разни десерти, а штом го видите зборот „лења“ во името на колачот, ќе знаете дека се работи за едноставна подготовка.

Мрзливата пита кај народот и натаму е популарна под југословенското име лења пита. Дали е мрзлива или лења, овој рецепт е дефинитивно уште „помрзлив“.

Она што го прави овој десерт уште полесен за подготовка е тоа што состојките се мерат во чаши, а во овој случај ќе ви треба чаша со волумен од 200 милилитри.

Потребни состојки:
  • 4 јајца
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 2 кесички шеќер од лимон
  • 2 чаши брашно
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 500 гр цреши
  • 3/4 чаша масло
  • 1 чаша цврст јогурт
  • шеќер во прав
Подготовка:

Најпрво одвојте ги белките и жолчките во два сада. Потоа во садот со жолчките додајте обичен шеќер, ванилин и шеќер од лимон и матете со миксер додека смесата не се удвои во големина. Додадете масло, јогурт, брашно и прашок за печиво и убаво изматете.

Оставете ја смесата со жолчки настрана, а потоа изматете ги белките во крут снег, па внимателно додадете ја и измешајте ја со лажица додека не добиете изедначена смеса. Префрлете ја смесата во подмачкана и набрашнета тава за печење и додадете ги исчистените вишни.

Печете во загреана рерна на 180°C околу 30 минути. Кога малку ќе се олади посипете со шеќер во прав.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе

Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во лето?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе