Наједноставен рецепт за њоки во доматен сос

Њоките се едно од наједноставните италијански јадења кое секој може да го подготви во кујната.

Италијанците се познати по подготовката на некои од најпознатите јадења од тесто, како паста, пици, њоки, лазањи... Никогаш не користат готова храна, туку сите производи од тесто ги подготвуваат сами. Доколку сакате и вие да направите автентично италијанско јадење, предлагаме да започнете со најлесното, а тоа се њоки во сос од домати. Тестото од компири не е комплицирано за подготовка, а ќе направите ручек кој на сите ќе им се допадне.

Потребни состојки:

 • 1 кг компири
 • 1/4 лажичка морско оревче
 • 1 јајце
 • 190-250 гр брашно
 • бибер

за сосот:

 • 2-3 лажици маслиново масло
 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • 800 мл доматен сос
 • 8-10 листови босилок
 • 1 лажичка суво оригано
 • пармезан

Подготовка:

Во тенџере ставете ги исечкните компири, посолете ги и варете ги додека не омекнат. Процедете и изгмечете ги, па додадете јајце, морско оревче, бибер и просеано брашно, па замесете тесто. Поделете го на 4 еднакви делови и секој дел развлечете го во форма на змија. Тоа ќе го направите со ролање на тестото нагоре-надолу. Исечете ги на помали парчиња и ставете ги во тенџере со зовриена вода. Кога ќе испливаат до врвот се готови.

Во голема тава загрејте го маслиновото масло, додадете го исечканиот кромид и пржете 4-5 минути, додека не порумени. Додадете толчен лук и пржете уште 2 минути. Прелијте со доматен сос, додадете сечкан босилок и суво оригано. Промешајте и варете уште 5-10 минути. Во сосот додадете процедени њоки и варете уште минута-две. На крајот посипете со пармезан и послужете.

Remote video URL
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Рецепти

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Read more

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Read more

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
 • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
 • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
 • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
 • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе