Наједноставниот рецепт за торта

Еве како да подготвите вкусна торта кога не можете или не сакате да поминете подолго време во кујната.

Оваа торта се подготвува на едноставен начин, а еве што ви е потребно.

Состојки:

220 гр. брашно

200 гр. шеќер

100 гр. какао

Две лашички сода бикарбона

Една лажичка прашок за пециво

Две јајца

Четири лашички кафе

240 мл. млеко

Половина шолја масло

Лажичка екстракт од ванила

300 мл. слатка павлака

200 гр. шлаг

Начин на подготовка

Загрејте ја рерната на 175 степени. Премачкајте со путер две помали тави.

Во поголем сад промешајте брашно, шеќер, какао, сода бикарбона, прашок за пециво и сол.

Промешајте, па во средината направете вдлабнатина. Во неа додајте јајца, кафе, млеко, масло и ванила. Матете околу две минути додека состојките да се соединат, па потоа смесата истурете ја во тавите.

Печете околу 30-40 минути. Оставете ги корите да се оладат. Изматете слатка павлака, премачкајте преку едната корка, одозгора ставете ја другата корка, а на врвот намачкајте го претходно изматениот шлаг.

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Палачинки од овес и банана

Read more

Брзо и вкусно: Тропска салата со пилешко

Read more

Идеја за појадок: Мини крофни со банана

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Магазин

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе