Најемотивниот момент на турнирот: Публиката на нозе, Рафа во солзи

Рафаел Надал со освојувањето на УС Опен стигна до 19-тата Грен слем титула во кариерата.

Потешко од очекувањата, по речиси пет часа игра, го совлада Данил Медведев со 3-2, по сетови 7:5, 6:3, 5:7, 4:6 и 6:4.

За Надал ова беше четврти трофеј во Њујорк и сега му недостига само уште еден да се изедначи со Роџер Федерер.

Додека се чекаше прогалсувањето на победникот, Надал беше видно возбуден и емотивен и не можеше да ги совлада солзите радосници додека публиката на нозе скандираше: „Рафа! Рафа! Рафа!“ во чест на еден од најголемите тенисери на сите времиња и најголем шпански спортист воопшто.

Шпанецот одговори понизно и во солзи, со мавтање и аплауз назад до публиката на која ѝ се заблагодари за поддршката која беше на негова страна на мечот против младиот Русин.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

Тенис

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Read more

Среќен роденден, Новак Ѓоковиќ

Read more

70.000 евра за вечера со атрактивната Бушар

Read more

Коронавирусот го нокаутира тенисот: Нема АТП турнири до 31 јули

Read more

Спорт

Мурињо: Тешко е да се гледа како во Германија играат фудбал, а во Англија не

Читај повеќе

Мбапе сака да го освои Европското првенство и Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ се враќа во Лас Вегас, во сабота првата борба

Читај повеќе

Фудбалски маратон: 32 дена со ред ќе има натпревари во Ла Лига

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Горецка по изолацијата

Читај повеќе

Четворица нови позитивни на COVID-19 во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Алиоски полуде по гол на тренинг и ја скрши камерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Фјури: Ќе бидам побогат од Мејведер

Читај повеќе

Мбапе: Ливерпул е како машина

Читај повеќе