Најголем пораст на новозаразени од COVID-19 во САД, повеќе од 50.000

САД поставија уште еден црн дневен рекорд за бројот на нови случаи на коронавирус, повеќе од 50.700, се наведува во најновиот извештај на Универзитетот „Џонс Хопкинс“.

Најголем пораст на заразени има во јужниот и западниот дел на земјата, каде земјите повторно ги отворија своите економии.

Во Калифорнија од вчера, пак, повторно се затворени кафулињата, театрите и затворениот простор во рестораните, а ситуацијата во Аризона, каде едно од новите жаришта е Феникс, станува сè потешка и бројот на хоспитализирани пациенти расте.

Како што е најавено, затворањето во Калифорнија ќе биде на сила уште три недели.

Како што пренесуваат странските агенции, за ненадејниот пораст на бројот на пациенти делумно се виновни Американците кои не носат маски и не ги почитуваат правилата за физичка дистанца.

И покрај фактот дека САД имаат најмногу потврдени заразени и смртни случаи во светот, американскиот претседател Доналд Трамп смета дека тоа ќе исчезне.

– Мислам дека тоа во одреден момент само ќе исчезне, се надевам, изјави Трамп за Fox Business.

реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Свет

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Read more

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Read more

Вести

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Читај повеќе

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Читај повеќе