Најголемата грешка што ја прават родителите кога ги одвикнуваат децата од пелени

Многу родители знаат како да се соочат со притисоците на околината кога станува збор за одвикнување на детето од пелени.

Имајќи предвид дека не секое дете е подготвено да се одвикне од носење пелена во исто време, родителите често прават грешки кои само дополнително го одложуваат нивниот успех во стекнувањето навика да одат во веце.

Како што објаснуваат психолозите, голем број родители прават една грешка што го комплицира овој и онака тежок процес, пренесува Kidplay.

Се работи за казнувањето. Како што објаснуваат психолозите, одвикнувањето на детето од пелени не е нималку едноставна задача и често ќе се случуваат незгоди, особено на почетокот. Она што тогаш многу родители го прават, а никогаш не треба да го прават, е да го казнат детето кога ќе има незгода, односно ако случајно изврши нужда во гаќи.

Срамот на детето поради нешто што често е надвор од нивна контрола, всушност го поништува голем дел од напредокот во тренирањето на да седнат на нокшир или во тоалетот што веќе е постигнат. Освен тоа, психолозите објаснуваат дека родителите така штетат на развојот на самодовербата на детето.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Живот

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Read more

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе