3.900 ШИШИЊА ВИСКИ ЧЕКААТ НОВ СОПСТВЕНИК

Најголемата колекција на виски вредна 10 милиони долари ставена на аукција

Дел од најретките шишиња виски на светот наскоро ќе се продаваат на најголемата аукција на приватни колекции на виски досега.

На аукцијата ќе бидат понудени 3.900 шишиња од така наречената „Совршена колекција“ што ја собирал покојниот приватен колекционер од Колорадо Ричард Гудинг.

Вредноста на колекцијата се проценува на 10.5 милиони долари, иако голема е веројатноста на дека на аукцијата ќе достигне многу повисока цена.

„Совршената колекција“ се состои од специјални шишиња кои се индивидуално детално испитани.

Во видеото на Whisky Auctioneer убаво се објаснува приказната за колекцијата, со коментари од некои од најголемите експерти за стари и ретки видови виски.

Ако колекцијата се продаде за повеќе од 16,7 милиони долари, ќе го собори Гинисовиот рекорд за најголем износ платен за една колекција.

Аукцијата ќе се одржи во два дела, едниот ќе трае од 7 до 17 февруари, а вториот од 10 до 20 април, 2020 година.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Живот

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Read more

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Read more

Магазин

  • play_arrow

Волонтери-нуркачи го чистат морското дно околу Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе