Најголемата река на светот го поплави Судан

Реката Нил се излеа на многу места во Судан предизвикувајќи големи поплави, а има и загинати.

Најголема штета Нил предизвика во главниот град Картум каде уништи домови и инфраструктура. Илјадници се евакуирани, додека десетина луѓе загинаа.

Со должина од 6.650 километри Нил е најголемата река на светот, за малку пред Амазон иако бразилските власти го оспоруваат овој факт.

Нил тече низ Уганда, Јужен Судан, Судан и Египет, но главниот и најголем извор и натаму останува мистерија бидејќи разни теории го сместуваат во ДР Конто, Кенија, Танзанија, Бурунди и Уганда.

реклама

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Read more

Силен земјотрес ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Read more

Предупредување од Русија: Постои ризик од епидемии на вештачки вируси

Read more

Нови видеа

play_arrow

Добредојдовте во иднината: Поглед во Koenigsegg Gemera

Read more
play_arrow

Пингвински приказни: Борба за живот

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за „The Christmas Chronicles 2“ со Курт Расел и Голди Хоун

Read more
play_arrow

Елон Маск ја откри локацијата на првата база на Марс

Read more
play_arrow

Најдобриот рецепт за палента со печурки

Read more
play_arrow

Како да блокирате некого на TikTok?

Read more
play_arrow

20-минутни вежби со тегови за совршен задник

Read more
play_arrow

Шест брзи рецепти за вкусен појадок

Read more
play_arrow

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

„The Minions of Midas“ - нова серија на Netflix која ќе ја обожавате

Read more
play_arrow

Топ 10 нови и бесплатни игри за 2020 година

Read more