Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Компанијата Avery Dennison, најголемиот светски производител на материјали за пакување, неодамна ја претстави својата соларна термална платформа од 2,7 GWh, лоцирана во Турнхаут, Белгија.

Станува збор за најголемата инсталација од овој тип во Европа, објект кој ќе обезбедува 2,3 GWh топлина, која вообичаено би се произведувала со гас.

Денес, производствените индустрии сочинуваат повеќе од половина од светската побарувачка за енергија. Со оглед на фактот дека тие ја добиваат својата енергија користејќи фосилни горива, преминувањето на обновливи извори на енергија може значително да ги намали емисиите на јаглерод.

Додека организациите и земјите работат на намалување на емисиите на јаглерод, алтернативните извори на топлина и енергија се клучен фактор. Концентрирана соларна термоелектрана е една од опциите.

Платформата за концентрирана сончева топлина (CST) во Белгија се состои од 2.240 површински ретровизори кои можат да произведат најмногу 2,7 GWh топлинска енергија. Платформата зафаќа околу 5.540 квадратни метри, што ја прави најголемата инсталација на параболични огледала во Европа.

Огледалата работат така што ја концентрираат сончевата светлина во колекторска цевка, која е исполнета со впивачка течност како што е термалното масло. Загреаното масло се чува во високо изолирано поставување за да дејствува како термичка батерија која ослободува топлина кога е потребно.

Објектот на Avery Dennison во Белгија има вкупно шест такви „батериски модули“ кои обезбедуваат комбинирано складирање на топлина од 5 MWh, што е достапно и дење и ноќе.

Гореспоменатата компанија планира да ја искористи оваа постројка за да работи со своите печки за сушење, каде што се носат нејзините производи за лепило чувствителни на притисок за процесот на обложување. Овие производи се користат на глобално ниво во различни сектори, од автомобилската индустрија, преку медицински помагала и градежништво до лична нега.

Се проценува дека платформата ќе помогне да се намалат емисиите на јаглерод за 9 проценти годишно. Кога сонцето е силно, на пример во текот на летото, платформата може да ги исполни сите барања за греење на производниот погон. Без оваа платформа, би било неопходно да се троши гас еднаков на 2,3 GWh енергија. Компанијата ги истакнува своите амбиции во борбата против климатските промени и има намера да постигне нето нула до 2050 година.

Интересно е што компанијата наместо да користи косилки, работата со отстранување на тревата им ја препуштила на овци и на тој начин добила „чист“ простор за поставување на огледалата.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе