Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Родителите често го поминуваат летниот период заедно со децата на отворено.

Ако не можат да заминат на одмор, поголемиот дел од времето го поминуваат во дворови и паркови, и таму лежат многу опасности. Студија објавена од SafeHome.org открива дека има шест работи на кои треба да внимаваат мајките, татковците, бабите, дедовците и старателите.

Трамполини

Според студијата, 3.193 лица побарале итна помош за своето дете по инцидент поврзан со трамполина. Препорачливо е да проверите дали ремените на трамполината се добро стегнати, поставете заштитна мрежа околу трамполината и гледајте го детето додека скока.

Според National Electronic Injury Surveillance System, повеќе од 100.000 луѓе во САД се здобиваат со повреди предизвикани од скокање на трамполина секоја година. Од нив, дури 85% се повреди на деца. Повеќето повреди вклучуваат скршени коски, иако повреди на главата и стомакот се исто така честа појава.

Отворени балкони

Минатата година, 2.793 деца вклучени во студијата завршија во Одделението за итна медицинска помош поради повреди здобиени на отворен балкон или трем. Возрасните мора да ги обезбедат балконите, особено отворите помеѓу решетките. Можете да поставите заштитна врата на врвот и на дното на скалите.

Лизгалки/тобогани

Во студијата биле регистрирани 1.618 инциденти поврзани со лизгалки/тобогани. Никогаш не спуштајте се со детето во скут и научете го да се спушта со нозете напред (не на глава или слично).

Нишалки

Повеќе од 1.469 деца во истражувањето биле повредени во незгода поврзана со нишалки. За да го избегнете ова, проверете дали нишалката е во добра состојба пред да му дозволите на вашето дете да почне да ја користи. Исто така, игнорирајте ги барањата на детето да го турнете посилно или повисоко.

Базени

Давењето е главната причина за смрт кај деца на возраст од една до четири години. Секогаш надгледувајте ги вашите деца кога се во базенот и поставете заштитна ограда околу него, за да не се случи некој случајно да падне во него.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Живот

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Read more

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Read more

Какво кафе пиете открива многу за вашиот карактер

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе