Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Изградбата на најголемиот аквариум во светот, со 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода, е при крај во Абу Даби. Посетителите ќе уживаат во бројни изложби, презентации и прикази на подводниот свет во Sea World.

Неверојатниот комплекс ќе биде отворен следната година и ќе претстави повеќе од 68.000 морски животни.

Посебна атракција ќе биде вертикалниот прозорец од 20 метри, кој дава увид во настаните на сите нивоа.

Покрај аквариумот планирана е изградба на истражувачки и спасувачки центар кој ќе се грижи за подводниот свет. Гостите ќе можат да дознаат се за научните истражувања и да учествуваат во едукативни курсеви, пишува New Atlas.

Основната челична конструкција на пет нивоа е завршена, а претстои и уредување на внатрешноста на околината. За полнење на комплетниот систем на аквариумот ќе бидат потребни 25 милиони литри вода.

Remote video URL
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Архитектура

Запуштен стан од 24 квадрати претворен во мал рај

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Поглед во најубавиот стан во светот

Read more

Поглед во луксузната вила која Мет Дејмон ја продаде за 18 милиони долари

Read more
 

Магазин

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе