Најголемиот југословенски проект: Како настанал Нови Београд?

Пред изградбата на Нови Београд главниот град на Југославија, а сега на Србија, воопшто не продирал од другата страна на реката Сава, а денешната населба Земун била посебен град кој од Белград го делело мочуриште.

Проектот за исушување на мочуриштете бил многу постар од Титова Југославија, но целиот нов град наречен Нови Београд бил изграден токму во времето на Маршалот. Бруталистичката градба на станбените блокови го направила овој нов град да располага со огромни површини зеленило, но и многу необични работи.

Сето тоа, и многу повеќе, во видеото на каналот Ozbiljne Teme:

Remote video URL
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Архитектура

Детали поради кои вашиот дом изгледа невкусно

Read more

Неверојатни футуристички градови што се градат во моментов

Read more

15-те најголеми фабрики во светот

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more
 

Магазин

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Читај повеќе

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Читај повеќе

Сан Франциско ја повлече дозволата полицијата да користи „роботи убијци“

Читај повеќе

Што точно значат бројките на вентилот на радијаторот?

Читај повеќе