Најголемиот заводник во историјата добива музеј во родниот град

Иако не страда од недостаток на музеи, Венеција наскоро ќе добие уште еден – посветен на познатиот писател и уште попознатиот љубовник без конкуренција Џакомо Казанова.

Шест простории од Фондацијата „Казанова“, од 2 април ќе бидат отворени за јавноста.

Посетителите во музејот ќе имаат прилика да дознаат повеќе за животот и времето во кое живеел славниот Казанова (1725-1798), на кого преку изложбите во музејот му се оддава почит.

„Казанова беше голем мислител, писател и филозоф, кој, не со право, во историјата остана забележан првенствено како голем заводник на жени“, изјави основачот на фондацијата Карло Луиџи Пароди.

Казанова од родниот град бил протеран во 1782 година, откако објавил сатирично дело во врска со љубовниот живот на припадниците на високата социјална класа во Венеција.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Живот

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Read more

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Read more

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Read more

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Read more

Магазин

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе